Δε σταματάει πουθενά η ΑΕΚ

22:11 9/3/2015 - Πηγή: AEK365

Ακόμα δυο σημαντικούς πόντους ενόψει της συνέχειας της κανονικής περιόδου πήρε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Η Ένωση για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ νίκησε με 35-30 τον Δικέα στο κλειστό γήπεδο της Νέας Ιωνίας, δείχνοντας να μην καταλαβαίνει από προβλήματα και απουσίες.

Το ματς

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με το ρυθμό να είναι αρκετά γρήγορος. Η ΑΕΚ άφησε κάποια κενά στην άμυνά της κι

αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Δικέα να περάσει μπροστά στο σκορ ακόμα και με δυο γκολ (6-8). Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και με ένα ξέσπασμα πήρε τα ηνία (15-11). Κάποια λάθη άφησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσουν (16-14), ωστόσο η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3 γκολ (17-14).

Στην επανάληψη φάνηκε να βγαίνει η κούραση από την πλευρά της ΑΕΚ, ύστερα από την υπερπροσπάθεια που έγινε στο Κύπελλο απέναντι στον Διομήδη και οι παίκτες του Δικέα δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (20-20) παρά το ότι η ΑΕΚ είχε χτίσει μια διαφορά πέντε γκολ. Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη με τις καλές αποκρούσεις του Πλεχ και τα κρίσιμα γκολ Νικολαϊδη (που αγωνίστηκε σε θέση πίβοτ για αρκετά λεπτά)-Μπακαούκα κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει διαφορά τριών γκολ (28-25). Όλοι οι«κιτρινόμαυροι» στη συνέχεια έδειξαν σοβαρότητα και είχαν καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να φτάσουν τελικά σε μια σημαντική νίκη.

ΑΕΚ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 35-30
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-7, 10-9, 13-11, 17-14 (ημχ.), 19-15, 21-21, 24-23, 28-25, 31-27, 35-30
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 12, Γεωργιάδης 5, Νικολαϊδης 10 Κολιούλης, Τσαούσης 3, Κατσίκης, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 2, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Λέκοβιτς 6, Γκέρτσος 2, Μακρυγιάννης, Ζαχάρης, Φλώρος, Γκουλές 1, Κεδέρης 7, Γιαννόπουλος 1, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης, Λιόλιος, Χάλαρης 7, Πάβλοβιτς 6.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 5/5-4/5.