Την «πλήρωσε» ο Θρασύβουλος

19:00 11/12/2011 - Πηγή: AEK365

Το ματς ανάμεσα σε Παναχαϊκή και Θρασύβουλος ήταν εκείνο που ξεχώρισε στην 8η αγωνιστική της Football League. Οι πατρινοί «συνέτριψαν» με 4-1 την ομάδα της Φυλής και έφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Στην κορυφή διατηρήθηκε ο Πλατανιάς με την λευκή ισοπαλία κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών.

Παναχαϊκή-Θρασύβουλος 4-1

(33', 77' Φουρτάδο, 34' Ουρτάδο, 45' Ντίνας - 83' Βλάχος)

Εθνικός Αστέρας-ΑΕΛ (17:00)

Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου

Διαγόρας-Βύζας (19:00)

ΤΑ ΜΑΤΣ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Λίγος για την Παναχαϊκή ήταν ο Θρασύβουλος. Οι Πατρινοί ξέσπασαν από το πρώτο ημίχρονο αφού νικούσαν 3-0.Το σκορ άνοιξε ο Φουρτάδο στο 33', ενώ 1' αργότερα ο Ουρτάδο διπλασίασε τα τέρματα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Ντίνας έκανε το 3-0. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλέον τυπικό με τον Φουρτάδο στο 77' να κάνει το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Λύσανδρου Γεωργαμλή ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 με τον Βλάχο στο 83'. Η Παναχαϊκή με αυτή τη νίκη ανέβηκε στη 14η θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Ανδρούτσος, Ντίνας (65' Ταφίλι), Κοιλιάρας (50' Κοκκίνης), Μενδρινός, Φουρτάδο, Ουρτάδο, Σπίνουλας, Ιωάννου, Φούφουλας, Ατματζίδης (59' Κυβελίδης), Τσεμπερίδης.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Λύσανδρος Γεωργαμλής): Κασμερίδης, Ζουμπουλάκης, Κακαράς, Βασιλείου, Σύρος, Ψιάνος, Μπάτσι, Καρλόπουλος (81' Μουκίδης), Νικολάου (67' Βλάχος), Σκόνδρας, Παναγιωτάκος (46' Καρράς).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΒΕΡΟΙΑ
Η Αναγέννηση υποδέχθηκε την Βέροια στα Γιαννιστά σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της Football League. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στην πρώτη φάση της αναμέτρησης με σουτ του Κάντι, ενώ στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους για να φτάσουν στη νίκη. Στο 67' έφτασαν μία ανάσα από το 2-0, όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Βοσνιάδη μετά την προσπάθεια του Ολαϊτάν, ενώ στο 76' ο Καλτσάς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων για να κάνει το τελικό 2-0 και να «κλειδώσει» τη νίκη, με την οποία η Βέροια ανέβηκε στην 2η θέση!