Την γλίτωσε ο Άντερσον

00:44 20/12/2014 - Πηγή: AEK365

Η Ζαλγκίρις που είχε τον απόλυτο έλεγχο για 25 λεπτά, βρέθηκε να χάνει από τη Σάσαρι με εννιά στα τελευταία λεπτά, αλλά με ηγέτη τον Τζέιμς Άντερσον που είχε 26 πόντους και το γκολ-φάουλ της νίκης στα 2,5'' πριν το τέλος επικράτησε 80-79. Έτσι όχι απλώς πήρε την πρόκριση για το Top 16, αλλά τερμάτισε και τρίτη πηγαίνοντας στον όμιλο του Παναθηναϊκού, μαζί με Ρεάλ, Μακάμπι, Γαλατάσαραϊ, Ερυθρό Αστέρα και πιθανότατα Μπαρτσελόνα και Μάλαγα.

Η Ούνιξ Καζάν, που ήλπιζε σε ήττα της Ζαλγκίρις, μεταφέρεται στο Eurocup, ενώ η Νίζνι θα είναι εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Top 16 μαζί με ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Εφές, Αρμάνι, Λαμποράλ Κούτσα και πιθανότατα Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και Άλμπα.

Δεκάλεπτα: 29-18, 49-37, 62-60, 80-79.

Ζαλγκίρις (Κραπίκας): Τσέρι, Λεκαβίτσιους 10, Γκουντάιτις 3, Καρινιάουσκας 4, Σονγκάιλα 13, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 9, Γιαβτόκας 8, Μιλάκνις 5, Άντερσον 26, Ουλανόβας 2.

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 11, Σόσα 10, Φορμέντι 5, Ντεβέκι 3, Λαουάλ 8, Κέσα 14, Ντάισον 7, Σακέτι 5, Μποντζ 8, Βανούτσο, Τόντιτς 8.