00:53 22/2/2013 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΣΤΕΑΟΥΑ- ΑΓΙΑΞ: 2-0, 4-2 πεν. (0-2)
Γήπεδο: Εθνικό στάδιο Βουκουρεστίου

Επική ανατροπή για τη Στεάουα που ισοφάρισε το 2-0 του πρώτου ματς και πήρε την π΄ροκριση επί του Άγιαξ με 4-2 στα πένλτι.

Στο 12ο λεπτό το σουτ του Έρικσεν κόντραρε σε σώματα ενώ στο 26' ο Φίσερ αστόχησε από καλή θέση. Στο 34ο λεπτό ο Ρουσέσκου δεν μπόρεσε από καλή θέση να πετύχει το γκολ, αλλά στο 38' ο Γκαρντός έβγαλε για τον Λατοβλεβίτσι κι εκείνος

πλάσαρε ιδανικά τον Φερμέερ, κάνοντας το 1-0.

Η Στεάουα πίεσε στην επανάληψη κι έφτασε στο 2-0 (ισοφάριση σκορ πρώτου αγώνα) στο 76ο λεπτό με όμορφο σουτ του Τσίριτσες. Στο 83' ο Μπέριγκτερ είχε δοκάρι, αλλά το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν κουρασμένες με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν φάσεις και το ματς να πάει στα πέναλτι. Οι Σένε και Μοϊσάντερ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ενώ οι Ρουμάνοι πέτυχαν και τα 4 πέναλτι που εκτέλεσαν και πέρασαν στην επόμενη φάση.

ΣΤΕΑΟΥΑ: Ταταρασάνου, Γκαρντός, Λατοβλεβίτσι, Ράπα, Τσίριτσες, Τανάσε (66' Νίνκοβιτς), Τσιπτσίου, Πρεπελίτα (46' Φιλίπ), Τάτου (77' Πιρβουλέσκου), Ρουσέσκου, Πόπα.

ΑΓΙΑΞ: Φερμέερ, Αλντερβάιρελντ, Μοϊσάντερ, Μπλιντ, Φαν Ράιν, Πόουλσεν, Έρικσεν, Ντε Γιονγκ, Σίγκθορσον (71' Σένε), Κουένκα (70' Μπέριγκτερ) Φίσερ (82' Σερέρο)