Συνέχεια με νίκη

22:14 28/12/2014 - Πηγή: AEK365

Με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Φοίνικα, τον Ουκρανό Αντρί Ντιάτσκοφ και τον Κάρσον Κλαρκ να κάνει την πιο παραγωγική εμφάνιση του, ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ σημειώνοντας την δέκατη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από την 40λεπτη διακοπή ρεύματος που σημειώθηκε στο 1ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 20-18 για τον Φοίνικα. Μπροστά στον κίνδυνο της αναβολής οι αρχηγοί των δύο ομάδων σε συνεννόηση με τους διαιτητές αλλά και την Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΣΑΠ αποφάσισαν μάλιστα πως εάν δεν διορθώνονταν η βλάβη ο αγώνας θα γίνονταν την Δευτέρα στις 15.30. Τελικά, τοπρόβλημα διορθώθηκε και ο αγώνας ολοκληρώθηκε κανονικά.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 54% άριστες), Ντιάτσκοφ 24 (22/35 επ, 2 άσσοι, 48% υπ - 40% άριστες), Γιούρισιτς 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κλαρκ 21 (19/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 57% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 1 (1/2 επ), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 10 (8/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 43% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (3/4 επ), Χρ. Παπαδόπουλος 10 (5/7 επ, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος 13 (12/33 επ, 1 άσσος, 45% υπ - 31% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 42% υπ - 42% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσης.