23:46 25/1/2012 - Πηγή: AEK365

COPPA ITALIA- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΝΑΠΟΛΙ- ΙΝΤΕΡ: 2-0
Γήπεδο: Σαν Πάολο
Στα ημιτελικά προκρίθηκε η Νάπολι, που πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Ίντερ με ένα γκολ του Καβάνι.
Η Νάπολι ήταν πολύ καλύτερη στα πρώτα λεπτά και στο 15' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μάτζιο. Ο Γκάργκανο έκανε την κάθετη μπάλα, ο Μάτζιο κατέβασε τη μπάλα, αλλά ο Καστελάτσι βγήκε και τον πρόλαβε. Δύο λεπτά αργότερα η Ίντερ απείλησε με τον Σνάιντερ, ενώ

στο 18' οι Καβάνι Αρόνικα και Γκάργκανο δεν μπόρεσαν να βρουν τη μπάλα μετά από γύρισμα του Λαβέτσι.
Η Νάπολι μπήκε καλύτερα και στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Σκόρερ ο Καβάνι με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Μότα.
Η ίντερ προσπάθησε να απαντήσει και είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά η Νάπολι έκανε το τελικό 2-0 στο 90ο λεπτο με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Καβάνι στο ματς,
ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Καμπανιάρο, Καναβάρο, Αρόνικα, Μάτζιο, Γκάργκανο, Ινλέρ (83' Ντζεμαϊλί), Ζουνίγκα, Χάμσικ (87' Ντοσένα), Λαβέτσι, Καβάνι.
ΙΝΤΕΡ: Καστελάτσι, Μαϊκόν, Ρανόκια, Σάμουελ, Κίβου, Ζανέτι, Μότα (76' Σάρατε), Καμπιάσο, Όμπι (46' Άλβαρες), Σνάιντερ, Μιλίτο.