Στον τελικό ο Δουβαλίδης

21:09 1/3/2013 - Πηγή: AEK365

Σπουδαία κούρσα έκανε ο Κώστας Δουβαλίδης στον ημιτελικό των 60 μ. εμπ., όπου τερμάτισε τέταρτος στην 1η σειρά και προκρίθηκε στον τελικό, που θα γίνει σήμερα στις 20.45.
Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα τερμάτισε σε 7.64, οριακά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (7.63) και έδειξε πως είναι σε θέση να πετύχει ακόμη καλύτερους χρόνους. Ο αθλητής ταξίδεψε στη Σουηδία με 7.76, έτρεξε σε 7.70 τον προκριματικό και σε 7.64 στον ημιτελικό. Νικητής στην κούρσα του Δουβαλίδη, ο Πάολο Νταλ Μολιν (Ιταλία) με 7.58, ο Πασκάλ Λαγκάρτ (Γαλλία) ακολούθησε με 7.61 και τρίτος ήταν ο Ρώσος Σαμπάνοβ με 7,63 μ.
Αυτή είναι η πρώτη συμμετοχή του αθλητή σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης κλειστού στίβου.
Ο πρωταθλητής Ευρώπης ανοιχτού, Σεργκέι Σουμπένκοφ ήταν νικητής στη δεύτερη σειρά με 7.52, μπροστά από τον Γερμανό Μπαλνουβέιτ (7.59), τον Ούγγρος Μπαγίλ (7.59) και τον Λευκορώσο Λινχά (7.67).