23:47 21/11/2012 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- 1ος ΟΜΙΛΟΣ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΟΡΤΟ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: 3-0
Γήπεδο: Ντραγκάο

Χωρίς να πιεστεί, η Πόρτο πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ και πλέον θέλει ένα Χ με την Παρί για να κλειδώσει και την πρωτιά.

Στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του Μαρτίνες, έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 13' το σουτ του Σαμίρ τράνταξε το δοκάρι του Έλτον. Ένα λεπτό μετά ο Κελάβα είπε όχι σε σουτ του Μουτίνιο, αλλά στο 20' δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα. Ο Μουτίνιο έκανε όμορφη κάθετη στον Λούτσο κι εκείνος με όμορφο πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ της Ντιναμό. Στο

24' το σουτ του Μουτίνιο δε βρήκε στόχο, ενώ στο 28' ο Κελάβα είπε όχι στον Βαρέλα. Στο 40' ο Έλτον πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Βίντα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπεκιράι έχασε μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας από καλή θέση.

Στο 48' ο Κελάβα είπε όχι σε σουτ του Ροντρίγκες και όπως έκανε και στο 56' σε πλασέ του Μαρτίνες. Στο 61' ξανά ο Κελάβα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μαρτίνες, ενώ στην επαναφορά ο Ντανίλο αστόχησε από καλή θέση. Η Πόρτο καθάρισε τη νίκη στο 67ο λεπτό, καθώς ο Μουτίνιο με επ' ευθείας φάουλ έκανε το 2-0, ενώ στο 85' έγινε το τελικό 2-0. Ροντρίγκες, Μουτίνιο και Βαρέλα έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να νικά από κοντά τον Κελάβα

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Ντανίλο, Οταμέντι, Μανγκαλά, Μπα (67' Σάντρο), Μουτίνιο, Ντεφούρ (67' Φερνάντο), Λούτσο Γκονζάλες (75' Ατσού), Βαρέλα, Μαρτίνεζ, Ροντρίγκεζ

ΝΤΙNΑΜΟ: Κελάβα, Βρσάλιτσκο, Σίμουνιτς, Αντεμί, Κόβασιτς, Μπεκιράι (85' Κσρτάνοβιτς), Βίντα, Μπρόζοβιτς, Πίβαριτς, Σαμίρ (76' Πούλγιτς), Τσοπ (86' Χαλίλοβιτς)