JUPILER LEAGUE-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Γάνδη-Μπέβερεν: 2-1
(Καγκέ 29', Ζουκάνοβιτς 76'-Ουμαρού 21')

Την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ πήρε η Γάνδη που επικράτησε με 2-1 της Μπέβερεν.

Η Μπέβερεν άνοιξε το σκορ στο 21' με τον Ουμαρού, αλλά στο 29' ο Καγκέ έκανε το 1-1. Το 2-1 για τη Γάνδη έκανε ο Ζουκάνοβιτς στο 76ο λεπτό.

Οστάνδη-Λιρς: 2-0
(Ντεπουάτρ 12', 77')

Τους 7 βαθμούς έφτασε η Οστάνδη στον όμιλο μετά και από τη νίκη της με 1-0 επί της Λιρς.

Το 1-0 πέτυχε ο Ντεπουάτρ στο 12ο λεπτό ενώ ο

ίδιος έκανε και το 2-0 στο 77'.

Σερκλ Μπριζ-Σαρλερουά: 2-4
(Μπούις 32', Σμόλντερς 67' πεν.- Φορέ 20', 35' πεν.,88', Τιανβμόν 29')

Αήττητη παρέμεινε στα πλέι οφ η Σαρλερουά που κέρδισε την Σερκλ με 4-2 μέσα στην έδρα της.

Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Φορέ, ενώ στο 29' ο Τιανμόν έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπούις στο 32 και τρία λεπτά μετά ο Φορέ με πέναλτι έκανε το 3-1. Η Σερκλ έχασε τον Κορνέλις με κόκκινη στο 52' αλλά στο 67' μειωσε σε 3-2 με το πέναλτι του Σμόλντερς. Το τελικό 4-2 έγραψε στο 88' ο Φορέ.

Κορτράικ-Μέχελεν: 4-1
(Σαντνινί 57' πεν., Σεβαλιέ 65', Πάβλοβιτς 76', Ραμάν 82'-Τραϊκόφσκι 70')

Τις δύο νίκες στα τρία ματς στα πλέι όφ έφτασε η Κορτράικ, που κέρδισε με 3-1 τη Μέχελεν.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Σαντινί στο 57' και στο 65' ο Σεβαλιέ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τραϊόφσκι στο 70' αλλά έξι λεπτά μετά η Κορτράικ έκανε το 3-1 με τον Πάβλοβιτς. Στ 82' ο Ραμάν έκανε το τελικό 4-1.

Λέουβεν-Μονς: 2-0
(Πέτερσον 40', Σαβανέχ 77' πεν.)

Υποβιβάστηκε και τυπικά η Μονς που έχασε με 2-0 από τη Λέουβεν. Στα μπαράζ οι γηπεδούχοι.

Η Μονς έχασε με κόκκινη κάρτα τον Λε Ποστελέκ στο 39' κι ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πέτερσον. Το τελικό 2-0 έκανε στο 77' ο Σαβανέχ με πέναλτι.

Ζούλτε Βάρεγκεμ-Μπριζ: 2-1
(Νέσενς 45+2', Αζάρ 90+1'-Ντε Σούτερ 85')

Φωτιά στα πλέι οφ για τον πρωταθλητή, έβαλε η Ζούλτε, που κέρδισε με 2-1 την Μπριζ και μπήκε στο κόλπο.

Η Ζούλτε άνοιξε το σκορ στο 45+2' με τον Νέσενς, ενώ στο 65' έχασε τον Κουμς με κόκκινη κάρτα. Τη νίκη στη Ζούλτε έδωσε στις καθυστερήσεις ο Αζάρ.