Στο +4 ο Διομήδης

22:11 28/1/2012 - Πηγή: AEK365

Σημαντικό προβάδισμα (βάσει και του προγράμματος του στον δεύτερο γύρο) απέκτησε ο Διομήδης Άργους για την κατάληψη της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος Α1 Ανδρών ΟΠΑΠ. Οι «Λύκοι» επικράτησαν 29-23 του Φιλίππου Βέροιας και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ, ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πολύ σημαντικό παιχνίδι για την παραμονή στην κατηγορία έγινε στον Πλάτωνα με τον Άρη να υποδέχεται τον Πανελλήνιο.

Μπορούσαν και οι δύο ομάδες να κερδίσουν, αλλά τελικά έμειναν στο 23-23. Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα (5-2 στο 11') και κράτησε το προβάδισμα μέχρι τις αρχές του δευτέρου μέρους (15-13 στο 37'). Οι «Ολυμπιονίκες» με επιμέρους σκορ 5-1 πέρασαν μπροστά 16-18 στο 45' και 17-19 λίγο αργότερα, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 γύρισαν ξανά το ματς σε 20-19 στο 51' Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήγε γκολ- γκολ, ο Κλιμανόγλου έκανε το 23-22 στο 58' και ο Βελιτσιάνος ισοφάρισε 23-23, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Άρης είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατόρθωσε να πάρει την νίκη.

Την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα Α1 Ανδρών ΟΠΑΠ σημείωσε ο Αερωπός Έδεσσας που διανύει περίοδο φόρμας. Η ομάδα του Χρήστου Τζουβάρα επικράτησε 30-25 της ΧΑΝΘ και πλέον εδραίωσε την παρουσία της στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, ενώ κάνει όνειρα ακόμα και για συμμετοχή στα πλέι- οφ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 7-2 το διάστημα 47'-56' μετέτρεψαν το 20-19 σε 27-21 και «καθάρισαν» την νίκη. Κορυφαίοι για τον Αερωπό ήταν οι Γιόσμου, Τζουβάρας και Τσάτσος που σημείωσαν μαζί τα 24 από τα 30 γκολ της ομάδας τους!