LA LIGA-12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΧΕΤΑΦΕ: 2-1
Γήπεδο: Μαδριγάλ

Μεγάλη νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Βιγιαρεάλ κόντρα στη Χετάφε.

Στο 15ο λεπτό ο Γιόντα αστόχησε από καλή θέση ενώ στο 19' ο Ασένχο είπε όχι σε σουτ υο Χινεστρόθα. Τελικά στο 38ο λεπτό, η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Μάριο και στο 43' ο Μορένο έκανε το 2-0.

Η Χετάφε μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 61ο λεπτό μείωσε με τον Λασέν,

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ:

Ασένχο, Μάριο, Γκάμπριελ, Ρουίθ, Κόστα, Τριγκέρος (70' Τζόναθαν Ντος Σάντος), Πίνα, Γκόμεθ, Τσερίσεφ (68' Κάνι), Βιέτο, Μορένο (79' Ούτσε)

ΧΕΤΑΦΕ: Γουαΐτα, Νάλντο, Αρόγιο, Βελάσκεθ, Λασέν, Ροντρίγκες (63' Μίτσελ), Σαράμπια (60' Σαμίρ), Γιόντα, Χινεστρόθα (69' Μπαμπά), Λαφίτα.

ΕΛΤΣΕ-ΚΟΡΔΟΒΑ: 2-2
Γήπεδο: Μαρτίνεθ Βαλέρο

Μοιρασιά στ Βαλέρο, με τις Έλτσε και Κόρδοβα να μένουν στο 2-2.

Η Έλτσε μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και είχε τη μοναδική ευκαιρία να σκοράρει στο 6ο λεπτό καθώς κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τζόναθας δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ. Από την άλλη η Κόρδοβα ισορρόπησε το ματς και στο 12ο λεπτό ο Φιδέλ έκανε το 1-0.

Η Κόρδοβα μπήκα δυνατά στην επανάληψη κι έκανε το 2-0 στο 60ο λεπτό με τον Φέδε, αλλά τρία λεπτά μετά ο Λομπάν με πέναλτι μείωσε σε 2-1. Και στο 75ο λεπτό ο Τζόναθας έκανε τα 2-2.

ΕΛΤΣΕ: Τίτον, Λομπάν, Σίσμα, Ρόκο, Σουάρεθ, Πάσαλιτς (67' Κορομίνας), Φαΐρ, Μοσκέρα, Ροντρίγκεθ (Α.Ροντρίγκεθ), Ερέρα (76' Χιμένεθ), Τζόναθας

ΚΟΡΔΟΒΑ: Κάρλος, Λόπεθ, Πάντιτς, Πινίγιος, Γκουνίνο, Ντέιβιντ, Γκόμεθ (86' Γκαράι), Αμπέλ, Μπόρχα (90+3' Καμπαγιέρο), Φέδε (76' Βίκο), Φιδέλ, Γκιλάς

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 2-1
Γήπεδο: Θιουτάτ ντε Βαλένθια

Μεγάλη νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Λεβάντε στο ντέρμπι με τη Βαλένθια.

Στο 2ο μόλις λεπτό, το σουτ του Πιάτι πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 13' ο Μαρίνιο είπε όχι σε σουτ του Νεγρέδο, ο οποίος έχασε ακόμη μια καλή φάση στο επόμενο λεπτό. Ο κίπερ της Λεβάντε σταμάτησε και τον Ροδρίγο στο 27ο λεπτό, ενώ στο 44΄ο Γκόμες αστόχησε από καλή θέση.

Η Βαλένθια πίεσε και στην επανάληψη αλλά στο 58ο λεπτό ο Κασαδέσους με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τη Λεβάντε. Η Βαλένθια αντέδρασε και ισοφάρισε στ 73ο λεπτό με τον Παρέχο, αλλά με τη σέντρα η Λεβάντε πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Μοράλες.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Λόπεθ, Ναβάρο, Βύντρα, Καράμπελας, Ντιόπ, Σισοκό, Κασαδέσους (87' Ελ Ζαρ), Γκαρθία (71' Μοράλες), Ίβανσιτς (77' Χουανφράν), Μπαράλ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Οταμέντι, Μπαραγάν (64' Παρέχο), Μουστάφι, Γκαγιά, Α.Γκόμες, Φουέγο, Πιάτι (64' Φεγκουλί), Ζιλ, Νεγρέδο, Ροδρίγο (78' Ντε Πολ).