Ανατροπή και πρόκριση για Νάπολι

18:59 15/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΙΤΑΛΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"

ΝΑΠΟΛΙ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 3-1

Στα προημιτελικά προκρίθηκε η Νάπολι επικρατώντας 3-1 της Αταλάντα. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το "Σαν Πάολο" όταν στο 14' έκαναν το 0-1 με τον Ντε Λούκας όμως οι "παρτενοπέι" αντέδρασαν άμεσα καθώς στο επόμενο λεπτό έκαναν το 1-1 με τον Καγεχόν. Στο 72' ο Ινσίνιε με ένα γκολ-κωμωδία έκανε το 2-1 και στο 80' ο Καγεχόν σφράγισε

τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

ΜΙΛΑΝ-ΣΠΕΤΣΙΑ: 3-1

Με τον Κλάρενς Σέεντορφ στις κερκίδες του Σαν Σίρο η Μίλαν δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σπέτσι και πήρε μια άνετη πρόκριση επικρατώντας με 3-1. Ο Ρομπίνιο άνοιξε το σκορ στο 28' και τρία λεπτά μετά ο Πάτσίνι έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χόντα στο 47' πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των "ροσονέρι". Στις καθυστερήσεις η Σπέτσια σκόραρε με τον Φεράρι.

ΚΑΤΑΝΙΑ-ΣΙΕΝΑ: 1-4

Στην επόμενη φάση προκρίθηκε η Σιένα επικρατώντας με 4-1 της Κατάνια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο όμως η Σιένα αντέδρασε. Στο 24' ισοφάρισε με τον Παολούτσι και στο 59' ο Βαλιάνι της έδωσε το προβάδισμα. Στις καθυστερήσεις ο Πουλτσέτι διαμόρφωσε το 1-3 και δευτερόλεπτα πριν λήξει το ματς ο Ροσέτι πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του.