Σκόραρε και... έφυγε ο Νικολούδης (VIDEO)

08:29 8/4/2015 - Πηγή: AEK365

Η μεγάλη αντεπίθεση της ΑΕΚ προς την κατάκτηση του τίτλου του 1979 είχε ως έναν από τους σημαντικούς σταθμούς της το 1-0 επί του Παναθηναϊκού στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια (28.789 εισιτήρια) σαν σήμερα πριν από 36 χρόνια. Ηταν η τέταρτη από τις συνολικά δέκα νίκες σε έντεκα αγώνες που είχε σημειώσει η ΑΕΚ μετά την

αντικατάσταση του Φέρεντς Πούσκας με τον Ανδρέα Σταματιάδη και είχε ως κεντρικό πρόσωπο τον Τάκη Νικολούδη.
Ο Μακεδόνας μέσος ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 39', μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάσου. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, μετά από ένα σκληρό τάκλιν του Ελευθεριάδη στον Μαύρο, οι παίκτες των δύο ομάδων συνεπλάκησαν και ο διαιτητής Πετρόπουλος απέβαλλε τον Νικολούδη και τον Λιβαθηνό.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πίεσε για περίπου ένα τέταρτο, αλλά οι αλλαγές του Σταματιάδη ισορρόπησαν την κατάσταση και η ΑΕΚ επανέκτησε τον έλεγχο. Είχε, μάλιστα. Και δοκάρι με τον Θωμά Μαύρο λίγο πριν τη λήξη. Το 1-0 δεν άλλαξε και η ΑΕΚ διατήρησε την απόσταση του ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

H σύνθεση της ΑΕΚ: Στεργιούδας, Μουσούρης, Νικολάου, Ραβούσης, Αρδίζογλου, Τσάμης, Νικολούδης, Δομάζος (68' Αποστολόπουλος) Τάσος (58' Κώτσος) Μαύρος, Παπαϊωάννου