00:13 26/10/2012 - Πηγή: AEK365

Europa League 6ος Ομιλος - 3η αγωνιστική

ΝΤΝΙΠΡΟ-ΝΑΠΟΛΙ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ντνίπρο Αρίνα

Μεγάλη βραδιά για την Ντνίπρο που με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με 3-1 της Νάπολι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το καλημέρα όταν στο 2ο λεπτό ο Ζελεζνιόφ βρήκε τον Φεντέτσκι

και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και "χτύπησαν" και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (42') με τον Ματέους. Στο 63' η Ντνίπρο άγγιξε και τρίτο γκολ αλλά η προσπάθεια του Φεντέτσκι σταμάτησε στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Τζιουλιάνο σημάδεψε σωστά και έκανε το 3-0. Η Νάπολι κέρδισε πέναλτι στο 74' και ο Καβάνι μείωσε.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Λαστούβκα, Μαζούχ, Μαντζιούκ, Στρίνιτς, Φεντέτσκι (81'Ντενίσοφ), Τζιουλιάνο, Σεμπεριάτσκο, Ροτάν, Ζοζούλια, Σελέζνιοφ (58'Κάλινιτς), Ματέους

ΝΑΠΟΛΙ: Ροσάτι, Αρόνικα, Φερνάντεζ, Γκαμπερίνι (77'Ινλέρ), Ντοναντέλ, Ντοσένα (52'Πάντεφ), Μέστο, Ζουνίγκα, Τζεμαϊλί, Βάργκας (52'Καβάνι), Ινσίνιε

PSV ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΑΙΚ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Φίλιπς Στάντιον

Γκέλα για την Αϊντχόφεν που έμεινε στο 1-1 με την ΑΪΚ Στοκχόλμης. Η πίεση του πρώτου μέρους δεν απέφερε καρπούς στην PSV και στην επανάληψη ήρθε η ψυχρολουσία όταν στο 61' ο Καρικάρι έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΪΚ. Μετά το γκολ η Αϊντχόφεν αύξησε την πίεση της και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80' με τον Λενς.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Φάτερμαν (57'Τάιτον), Μαρσέλο, Βίλεμς, Ντερίκ, Στρούτμαν, Χάτσινσον, Φαφ Όγιεν (55'Νάρσινγκ), Ματάβζ, Βίναλντουμ, Λενς, Μέρτενς

ΑΪΚ: Τούρινα, Κάρλσον, Γιόχανσον, Μαϊστόροβιτς, Ντάνιελντσον, Μουτούμπα (71'Λούντμπεργκ), Μπόργκες, Λαλαβέλε (46'Γκούσταφσον), Κουαισόν (64'Μπαγκουρά), Λόρεντσον, Καρικάρι.