Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ

22:14 24/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο καταιγιστικός ΠΑΟΚ διέλυσε 6-0 την Καλλιθέα, υπερκάλυψε το 0-2 του πρώτου αγώνα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο.Οι κεφαλιές του Αθανασιάδη και του Λάζαρ στο 6ο και 12ο λεπτό έλυσαν τα πόδια των γηπεδούχων που αφού πέτυχαν τον πρώτο σκοπό τους, έριξαν και το βάρος στην άμυνα. Στο 39ο λεπτό ήρθε η αποβολή του Βιγιαρέχο (για χέρι πάνω στη γραμμή) και το

εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λόρενς. Με 10 παίκτες και 3-0 στην πλάτη της, η Καλλιθέα γνώριζε πλέον πως μόνο με θαύμα θα άλλαζε κάτι αν και ήθελε μόλις ένα γκολ για να προκριθεί. Οχι μόνο δεν το πέτυχε, αλλά δέχθηκε ακόμη δύο με ισάριθμες κεφαλιές των Αθανασιάδη (41') και Κατσουράνη (42') στο πρώτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά σε πιο χαλαρό ρυθμό. Ο Αθανασιάδης, όμως, δεν μπορεί να... χαλαρώσει και στο 56' με το τρίτο του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 6-0. Μετά και το έκτο τέρμα ο «δικέφαλος του Βορρά» έριξε κατά πολύ τον ρυθμό του, δημιούργησε κάποιες φάσεις, αλλά το 6-0 ήταν το τελικό σκορ. Η Καλλιθέα διαμαρτύρεται δίκαια για ένα ακόμα πέναλτι στο 85', όταν σε σουτ του Μαρουκάκη ο Κωνσταντινίδης απέκρουσε τη μπάλα με το χέρι και αποσόβησε το γκολ.

ΠΑΟΚ (Δώνης): Γλύκος, Κωνσταντινίδης, Λίνο, Κατσικάς, Ιντζίδης, Κάτσε, Κατσουράνης (61' Γκαρσία), Λάζαρ (61' Ρομπέρ), Λόρενς (61' Κίτσιου), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Καλλιθέα (Παπακώστας): Κατσούλης, Χριστοφιλέας, Αρβανίτης, Ατματζίδης (75' Ματσούκας), Καλτσάς (69' Κατσικογιάννης), Μαρουκάκης, Ντακόλ (46' Μουσταφίδης), Βιγιαρέχο, Σταύρου, Πίκολο, Φαγιέ