«Αυτοκτόνησε» με λάθη, ριμπάουντ και βολές η ΑΕΚ

18:46 25/4/2015 - Πηγή: AEK365

Φρένο στην καταπληκτική πορεία του β' γύρου της ΑΕΚ έβαλε το Ρέθυμνο, εκμεταλλευόμενο μια πολύ μέτρια βραδιά της Ένωσης, που τελικά έχασε το ματς στον πόντο (80-79), έπειτα από άστοχο λέι απ του Ουιλμπέκιν στην τελευταία επίθεση.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να διατηρεί ένα «ελαφρύ» προβάδισμα παρά τα πολλά λάθη της (6 στην α' περίοδο, 5 στην β' και 4 από τα 11 ο Μενσά-Μπονσού). Ο Ποπς είχε, εμφανώς, αρκετά νευρικό ξεκίνημα με τον

προσωπικό του αντίπαλο του, τον Σάφτενααρ, να σημειώνει 10 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά (και 16 συνολικά +στο α' ημίχρονο).

Το ξεκίνημα της β' περιόδου βρήκε την ΑΕΚ στο +2 (21-23), αλλά μ'ένα σερί της 7-0 με το «καλημέρα» διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (41-44). Στην γ' περίοδο το Ρέθυμνο ισορρόπησε εντελώς τον αγώνα (60-60) με τον Χέρστον να παραμένει, με διαφορά, ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ.

Στη δ' περίοδο η ΑΕΚ φάνηκε να έχει ξανά τον έλεγχο, φτάνοντας στο +5, 4:33 πριν το τέλος, ωστόσο μια τεχνική ποινή στον Ποπς και ένα συνολικό σερί 8-0 με πρωταγωνιστή τον Καλαμπόκη έφερε τα πάνω-κάτω. Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία 25'' δευτερόλεπτα. Το Ρέθυμνο έχασε την κατοχή, κάνοντας «5''» στην επαναφορα, ωστόσο η τελευταία επίθεση, που εκτελέστηκε από τον Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν αποτυχημένος με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 6, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14(1), Κασελάκης, Χέρστον 22(1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6(1), Μιλόσεβιτς 5, Μενσά - Μπονσού 6, Ίνγκλις 11(1).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτεναρ 27, Κάουνσιλ 11, Άλεν 7(1), Καλαμπόκης 17, Φαγιέ 9(1), Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 5.

Παρακολουθείστε live την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τα Τρίκαλα, πατώντας ΕΔΩ

19:28 Ουίλμπεκιν, Ίνγκλις, Χέρστον, Σάκοτα, Μενσά-Μπονσού η πεντάδα της ΑΕΚ. Κάουνσιλ, Καλαμπόκης, Χόλις, Φαγέ και Σάφτενααρ αυτή του Ρεθύμνου.

19:26 Τελευταία σουτ για τις δύο ομάδες.

19:25 Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων. Πολύ ζεστή η ατμόσφαιρα.

19:22 Οι παίκτες της ΑΕΚ φορούν τις μαύρες (αμάνικες) εμφανίσεις τους.

19:20 Ο Μάκης Αγγελόπουλος βρίσκεται στο κλειστό του Ρεθύμνου, όπως και οι Αλεξίου, Δουβής και Γιαννάς.

19:18 «Είναι πολύ δύσκολο, το καταλαβαίνουμε, θέλει προσοχή, γιατί το Ρέθυμνο δεν έχει πολλά αδύνατα σημεία. Έχει σημασία πόσο καλά θα παίξουν οι ψηλοί μας», δήλωσε στην κάμερα της NOVA ο Ντράγκαν Σάκοτα. «Η μεταμόρφωση της ΑΕΚ είναι εντυπωσιακή. Πρέπει να είμαστε σκληροί στην άμυνα και να ανακόψουμε τον ρυθμό της», σημείωσε με τη σειρά του ο Θανάσης Σκουρτόπουλος.

19:10 Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προθέρμανση.

19:05 Αισθητή η παρουσία του κόσμου της ΑΕΚ στο γήπεδο.

19:00 «Κομπλέ» η ΑΕΚ, χωρίς καμία αλλαγή η αποστολή της ομάδας σε σχέση με τα τελευταία ματς.

18:55 Λίγος, προς το παρόν, ο κόσμος στο κλειστό, οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια.