ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 1-0 (1-2)

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Μάνταλος

Μέσα σε πολεμικό κλίμα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του λίγου Ολυμπιακού και πέρασε στον τελικό στέλνοντας σπίτι της την ομάδα

του Μαρινάκη. Πάθος και ψυχή είχαν οι γηπεδούχοι που δεν έπαιξαν όμως καλό ποδόσφαιρο απέναντι στην ομάδα του Μίτσελ που έκανε ευκαιρία στο 104'. Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση μιας ώρας και είκοσι λεπτών καθώς ο πάγκος του ΟΣΦΠ ήταν γεμάτος ψάρια και ο Μάνταλος δεν σφύριζε σέντρα αν δεν καθαριζόταν. "Μογκαντίσου" η Τούμπα σε πολλά διαστήματα με την ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική και το ποδόσφαιρο να περνά σε δεύτερη μοίρα. Αδικαιολόγητη η μεγάλη καθυστέρηση στην αρχή αλλά σχετικά καλή η διαιτησία του Μάνταλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ΠΑΟΚ απείλησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με σουτ του Αθανασιάδη. Στο 7' ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα βρήκε στον Μαρκάνο και κατέληξε κόρνερ ενώ στο 19', πάλι με το κεφάλι, δεν βρήκε στόχο. Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο σουτ του στο 24' με τον Εντιγκάν να στέλνει την μπάλα ψηλά. Δέκα λεπτά μετά το σουτ του Στοχ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ο Σλοβάκος δοκίμασε και στο 43' το πόδι του με τον Μέγερι να διώχνει δύσκολα.

Μόλις στο 47' στο δεύτερο μέρος ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζαβέλλας έκανε το γέμισμα και ο Αθανασιάδης νίκησε και πάλι την άμυνα των "ερυθρολεύκων" στον αέρα βρίσκοντας αυτή τη φορά στόχο. Μετά το γκολ το ματς διεκόπη μια και η Τούμπα έγινε τοπίο στην ομίχλη. Ξεκίνησε λίγα λεπτά μετά για να διακοπεί και πάλι. Τελικά όταν η ατμόσφαιρα καθάρισε το ματς δεν είχε ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να περιμένει και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να απειλήσει. Στο 85' τα αίματα άναψαν και ακολούθησε σύρραξη με κεντρικό πρόσωπο τον Μανιάτη που ήταν εκτός εαυτού. Τελικά ο μέσος των "ερυθρολευκων" αποβλήθηκε ενώ κόκκινη είδε και ο Κατσουράνης που ήταν στον πάγκο. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έμεινε και ο ΠΑΟΚ με δέκα καθώς ο Νάτχο είδε δεύτερη κίτρινη. Στο 14ο λεπτό (!) των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ όταν ο Μαρκάνο έπιασε την κεφαλιά και ο Κίτσιου έκοψε εκπληκτικά πάνω στη γραμμή. Με τη λήξη ακολούθησε μαζική σύρραξη και έπεσε... άφθονο ξύλο.

ΠΑΟΚ (Γ.Γεωργιάδης): Γλύκος, Βίτορ, Σκόνδρας, Κάτσε, Νάτχο, Αθανασιάδης, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλας (76'Λίνο), Κατσουράνης (67'Λάζαρ), Σάλπιγγίδης (93'Κίτσιου), Στοχ

ΟΣΦΠ (Μίτσελ): Μέγιερι, Μπονγκ (83'Σάμαρης), Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο (70'Μασάντο), Εντινγκά, Μανιάτης, Φουστέρ (70'Σαβιόλα), Κάμπελ, Ντομίνγκες, Βαλντές