Πρώτη νίκη για Μακάμπι

00:12 11/1/2013 - Πηγή: AEK365

Πατώντας το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 91-73 στο Τελ Αβίβ και έφτασε στην πρώτη νίκη της στο top-16Για τριάντα και πλέον αγωνιστικά λεπτά η Φενέρμπαχτσε είχε τον τρόπο της για να κρατά χαμηλά το τέμπο του αγώνα και τις ελπίδες για διαφυγή από τη ΝΟΚΙΑ Arena ζωντανές.

Από το 33' και μετά όμως η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ δεν είχε αντίπαλο πάνω στο παρκέ. Με το τρίποντο του Χίκμαν η Μακάμπι

ανέβηκε στο +10 (64-54), λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 74-60 και κάπου εκεί ο όποιος αμυντικός οίστρος της Φενέρ πήγε περίπατο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η "ομάδα του λαού" σκόραρε 38 πόντους μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο ενώ σ' όλο το πρώτο ημίχρονο μόλις που έφτασε τους 36.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-36, 53-48, 91-73

Μακάμπι: Λόγκαν 3, Τζέιμς 22, Σμιθ 11, Χίκμαν 24, Ελιάχου 5, Ροθ, Πνίνι, Οχαγιόν 4, Πλάνινιτς 4, Τόμας 2, Λάντσμπεργκ 8.

Φενέρμπαχτσε: ΜακΚάλεμπ 15, Ονάν 7, Ερμίς, Σάτο 15, Αντερσεν, Πεκέρ 2, Σαβάς 2, Μπατίστ 10, Μπογκντάνοβιτς 15, Πρέλντζιτς 7.