23:56 16/1/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΙΓΚΑΝ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-1
Γήπεδο: JJB
Η Σίτι πέτυχε δύσκολη νίκη με 1-0 κόντρα στη Γουίγκαν και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Πρέμιερ Λιγκ από απόσταση ασφαλείας.
Η Γουίγκαν είχε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Μόουζες να αστοχεί από πολύ καλή θέση, αλλά η Σίτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Σίλβα εκτέλεσε το φάουλ και Ντζέκο με άπιαστη κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αλ Χαμπσί.
Η Γουίγκαν είχε μια καλή φάση στο 30' με τον Γκόμες, ενώ στο 33' ο Σίλβα συνδυάστηκε με τον Νασρί, αλλά το σουτ του

Γάλλου κόντραρε σε σώματα.
Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γενικότερα αρκετά καλός και οι δύο ομάδες είχαν γενικότερα αρκετές ευκαιρίας για να σκοράρουν.
Η Γουίγκαν προσπάθησε να απαντήσει στην επανάληψη, αλλά ο Χαρτ στο 70' πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του ΜακΚάρθι και κράτησε όρθια την ομάδα του.
Η Σίτι είχε μεγάλη ευκαιρία στο 84ο λεπτό να κάνει τα 2-0, αλλά το πλασέ του Αγουέρο πέρασε μόλις άουτ.
ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Σταμ, Αλκαράζ, Φιγκερόα, Κάλντγουελ, Κρουσά (68' Ντι Σαντό), ΜακΆρθουρ (68' Γουότσον), Γκόμες (81' ΜακΜάναμαν), ΜακΚάρθι, Μόουζες, Ρονταγιέγκα.
ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Σάβιτς, Λέσκοτ, Κλισί, Μίλνερ, Μπάρι, Σίλβα (81' Ονουόχα), Αγουέρο (90+2' Τζόνσον), Νασρί (74' Ντε Γιονγκ), Ντζέκο.