00:49 20/3/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΑΓΙΑΞ-ΝΤΝΙΠΡΟ: 2-1 παρ (0-1)
Γήπεδο: Άμστερνταμ Αρίνα

Ο Άγιαξ το πάλεψε, πήγε το ματς στην παράταση και κέρδισε εκεί με 2-1, αλλά η Ντνίπρο πέρασε χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις αλλά ο Άγια κατάφερε να πετύχει το γκολ με τον Μπαζόερ στο 60ο λεπτό, να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνας και να στείλει τα ματς στην παράταση.

Εκεί η Ντνίπρο

μπήκε πιο δυνατά και στο 97' έκανε το 1-1 με τον Κονοπλιάνκα. Από εκεί και πέρα ο Αίαντας ήθελε δύο γκολ για να περάσει, αλλά πέτυχε μόνο ένα μες τον Φαν ντερ Χόρν στο 117' ο οποίος στο 120' αποβλήθηκε.

ΆΓΙΑΞ: Σίλεσεν, Βαν Ριν, Βέλτμαν, Μπόιλεσεν (100' Βαν ντερ Χόορν), Βιέργκεβερ, Σινκγκράβεν (87' Σερέρο), Κλάασεν, Μπαζούρ, Κίσνα (78' Σίγκθορντσον), Μίλικ, Ελ Γκαζί

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μπόικο, Ετζίντιο, Ντάγκλας, Λούσκεβιτς (90'+1' Μπρούνο Γκάμα), Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Μπεζούς (85' Σακχόφ), Φέντορτσουκ, Κάλινιτς, Κονοπλιάνκα