Πρεμιέρα με πεντάρα

23:55 7/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΣΑΜΠΙΟΝΑ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Με τον χειρότερο τρόπο έκανε «ποδαρικό» στο Σαμπιονά η νεοφώτιστη Ντιζόν, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με 5-1 από τη Ρεν στην πρώτη αγωνιστική στη Γαλλία. Στο 33' ο Μοντανό έκανε το 1-0 για τη Ρεν, με τον Φερέτ τρία λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματά τους. Η Ντιζόν μπόρεσε να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 2-1 με τον Γιοβιάλ, όμως στο δεύτερο μέρος παραδόθηκε στις... ορέξεις της αντιπάλου της. συγκεκριμένα στο 49' ο Μπουκαρί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για την Ρεν, με τον Μανγκάν στο 75' να δίνει
διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του πραγματοποιόντας το 4-1. Το τελικό 5-1 «έγραψε» στο 84' ο Τετέι. Στο άλλο σημερινό ματς η Σεντ Ετιέν πραγματοποίησε μεγάλη νίκη στην έδρα της Μπορντό με 2-1. Στο 18' ο Σιανί άνοιξε το σκορ για τους «στεφανουά», ενώ στο 30' ο Αμπομαγιάνγκ διπλασίασε τα τέρματά τους. Από την πλευρά της η Μπορντό απλά μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Ζουσιέ στο 56'.   Σάββατο 6/8 Αζαξιό-Τουλούζ 0-2 (45' Ντεβό, 73 Μασαδό) Καέν-Βαλενσιέν 1-0 (34' Προμάν) Μαρσέιγ-Σοσό 2-2 (38' Λούτσο, 74' Ρεμί-58' Μαρτίν, 70' Νογκέιρα) Μονπελιέ-Οσέρ 3-1 (36' Μπελαντά, 75' Ντερνίς, 90+1' Ζιρού-45+1' Τραορέ) Μπρεστ-Εβιάν 2-2 (39' Γκρουγκί, 44' Λεσουαμιέ-16' Σορλέν, 20' Μαντί) Νανσί-Λιλ 1-1 (61' (αυτ.) Μπεριά-47' Ντεμπουσί) Νις-Λιόν 1-2 (5' Μουνιέ-10' Λόπες, 33' Γκομίς, 74' Γκοναλόν) Παρί Σεν Ζερμέν-Λοριάν 0-1 (28' Κερσιά) Κυριακή 5/8 Ντιζόν-Ρεν 1-5 (45+1' Γιοβιάλ-33' Μοντανό, 36' Φερέτ, 49' Μπουκαρί, 75' Μανγκάν, 84' Τετέι) Μπορντό-Σεντ Ετιέν 1-2 (56' Ζουσιέ - 18' Σιανί, 30' Αμπομεγιάνγκ)