Το πάλεψε, αλλά λύγισε η ΑΕΚ στο Ρέντη

21:36 10/11/2014 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος τη Volleyleague. Η Ένωση γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, αν και έδειξε άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο στα τρία απο τα τέσσερα σετ, έχοντας έναν φανταστικό Παγιάν

να πετυχαίνει συνολικά 33 πόντους!

Το ματς

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να παλεύει και να μην αφήνει τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του και να ξεφύγει, όπως θα περίμενε, λόγω των πολλών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι «κιτρινόμαυροι». Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις πολλές ισοπαλίες, ενώ η Ένωση παίζοντας ψύχραιμα πήρε και προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο, δείχνοντας ικανή να πάρει και το σετ, φτάνοντας στο 22-24. Ωστόσο, κάποια λάθη σ΄εκείνο το σημείο της στέρησαν τη δυνατότητα κι έμεινε πίσω με 1-0.
Στη συνέχεια, φάνηκε να βγαίνει απογοήτευση στους παίκτες της Ένωσης από την εξέλιξη του πρώτου σετ και η εικόνα της ομάδας ήταν πολύ άσχημη στο δεύτερο σετ, με τους γηπέδούχους να φτάνουν εύκολα στο 25-14.
Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ της Καρδιάς έδειξε να συνέρχεται και διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας (19-21), η οποία στη συνέχεια χάθηκε, λόγω κάποιων λαθών (21-21), αλλά και πάλι η ψυχή των «κιτρινόμαυρων» δεν αφησε αυτό το σετ να χαθεί, με αποτέλεσμα να γίνει το 2-1.
Έπειτα η ΑΕΚ έδειξε να το παλεύει αρκετά για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο δεν τα κατάφερε,με αποτέλεσμα να γνωρίσει τελικά την ήττα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 26-24, 25-14, 23-25, 25-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 44% υπ - 44% άριστες), Προύσαλης 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (12/19 επ, 1 άσσος, 69% υπ-56% άριστες), Κλαρκ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ - 77% υπ - 62% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 5 (5/8 επ, 37% υπ - 26% άριστες), Πελεκούδας 1 (μπλοκ), Τζελάτι 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 3 (3/7 επ, 54% υπ - 38% άριστες), Κατσανεβάκης 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 51% υπ -38% άριστες), Παγιάν 31 (28/50 επ, 3 μπλοκ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 6 (6/9 επ) / Γκούζντα (λ - 67% υπ- 61% άριστες), Οικονόμου, Ίλιτς, Δημητρούδης.