Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟ

23:31 21/2/2015 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός παρόλο που στα δύο πρώτα σετ συνάντησε ισχυρή αντίσταση από τον ΑΟ Θήρας κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-0.
Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 10-13, αλλά δέχθηκε ένα γρήγορο σερί 6-0 για το 16-13 και παρόλο που πλησίασε στον πόντο (21-20) ο ΠΑΟ

το κατέκτησε με 25-21.

Στο β' σετ πάλι οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα (5-8, 9-11) όμως μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ ο ΠΑΟ ξέφυγε 20-17. Η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε 20-20, αλλά με άσο της Μερτέκη το τριφύλλι ξέφυγε πάλι 22-20 και πήρε το σετ για να ακολουθήσει η εύκολη επικράτηση του στο τρίτο.

Η γνώμη του πάγκου
Γιώργος Ρούσης: «Το ξέραμε ότι ήμασταν το φαβορί αλλά έπρεπε να το δείξουμε. Στις αρχές των σετ μας δυσκόλεψε γιατί είναι μια διαφορετική ομάδα από τις περισσότερες του πρωταθλήματος έχοντας πολύ δυνατό κέντρο. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μετά από αρκετό καιρό πήγαμε καλά στο μπλοκ και στην άμυνα και ξεπεράσαμε τις δυσκολίες του αγώνα. Από δω και πέρα έχουμε το Κύπελλο που είναι η προτεραιότητας μας και ανεξάρτητα από τον αντίπαλο πρέπει να είμαστε προσεκτικοί για να περάσουμε στο φάιναλ φορ».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟ για τη δίκκαιη νίκη του. Στα δύο πρώτα σετ με την τακτική μας ήμασταν ανταγωνιστικοί κρατώντας τον ΠΑΟ κάτω από 30% στην επίθεση αλλά κάποια ανόητα λάθη δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε ένα σετ τουλάχιστον. Κι όταν ο Παναθηναϊκός προηγείται με 2-0, ανεβαίνει η ψυχολογία του, έπαιζε η δική μας και σε συνδυασμό με την κούραση του αγώνα από το Ανατόλια, αφού δεν είμαστε συνηθισμένοι να παίζουμε δύο ματς την εβδομάδα ήρθε αυτό το 3-0. Ο Παναθηναϊκός είναι πιο γυμνασμένη και περισσότερο δουλεμένη τακτικά, αφού δουλεύει με τον ίδιο προπονητή ενώ εγώ τώρα προσπαθώ να αλλάξω κάποια πράγματα, ενώ είχαμε και κάποιες ατυχίες. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί ως το τέλος αρχής γενομένης από το παιχνίδι Κυπέλλου στο Ρέντη»

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-17
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (11/32 επ., 1 άσο, 65% υπ. - 20% άριστες), Βίλκου 5 (2/19 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 11 (8/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πατσέκο 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (75% υπ. - 56% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Χρήστου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου 2 (2/2 επ.).
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Μουντάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 33% υπ. - 17% άριστες), Ψυλλάκη Μ. 2 (2/15 επ.), Οικονομίδου 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ), Καβαθά 10 (6/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/36 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. - 50% άριστες), Αρτακιανού -λ (79% υπ. - 64% άριστες) / Ξαγοραράκη