Πήρε αυτό που ήθελε η ΑΕΚ

20:48 16/2/2014 - Πηγή: AEK365

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ έκανε το χρέος της και συνέχισε με νίκη. Συγκεκριμένα, η Ένωση νίκησε με 3-1 σετ τον Πανναξιακό στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια, για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ.

Το ματς

Ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι αιφνιδίασε την ΑΕΚ,

η οποία παρουσίασε νωθρή εικόνα. Οι φιλοξενούμενες, έτσι κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά (3-7), την οποία έστω και δύσκολα τα κορίτσια την ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στα σετ.
Στη συνέχεια, η ομάδα της Νάξου πίεσε ακόμα περισσότερο και δυσκόλεψε την ΑΕΚ σε σερβίς και υποδοχή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα καμιά ομάδα να μην ξεφεύγει και το σετ να χαρακτηρίζεται από πολλές ισοπαλίες. Τα λάθη της Ένωσης συνεχίστηκαν κι έτσι ο Πανναξιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.
Στο τρίτο σετ τα κορίτσια μπήκαν δυναμικά και έδειξαν βελτιωμένη εικόνα σε άμυνα κι επίθεση κάνοντας εύκολα το 8-5. Ενώ, οι ρυθμοί δεν έπεσαν στη συνέχεια, με αποτέλεσμα η Ένωση να πάρει και πάλι τα ηνία και να κάνει το 2-1 στα σετ.
Από πολλές ισοπαλίες και αρκετά λάθη σημαδεύτηκε το τέταρτο σετ. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά κάπου εκεί πήρε σημαντικούς πόντους η Φερνάντες και η Ένωση απέκτησε το προβάδισμα που της έδωσε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-20, 22-25, 25-16, 25-19.

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Ιβάνοβα 10 (2 άσοι, 8/23 επ., 45% υπ.), Κρουκ 8 (2 άσοι, 4/17 επ., 45% υπ., 2 μπλοκ), Γιακουμή 14 (1 άσος, 9/13 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 16 (2 άσοι, 14/3 επ.), Παπαφωτίου 2 (1 άσος, 1/4 επ.), Καβαθά 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 31% υπ.), Φερνάντεζ 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Λαδένη, Τοτσίδου 2 (2/6 επ., 38% υπ.)

Πανναξιακός (Ζόραν Κόβαζιτς): Τριβούνοβιτς 7 (1 άσος, 5/26 επ. 56% υπ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (4 άσοι, 7/8 επ. 4 μπλοκ), Τσέσλιαρ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 19 (18/35 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 11 (8/26 επ., 20% υπ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ), Κακουράτου (λ, 22% υπ.), Λαγουδάκη 1 (1/5 επ., 50% υπ.), Γκολφινοπούλου