00:05 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

LIGA SAGRES 23η αγωνιστική

Ζιλ Βιθέντε-Μπράγκα 1-3
(60' Βιέιρα/ 45', 81' Ούγκο Βιάνα, 83' Λουίς)
Ακόμα ένα βήμα για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Μπράγκα μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ζιλ Βιθέντε με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο ήταν ο Ούγκο Βιάνα που πέτυχε δυο γκολ και συνέβαλε τα μέγιστα στην επικράτηση της Μπράγκα.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έβαλε μπροστά την

ομάδα του στο σκορ και όταν ο Βιέιρα ισοφάρισε για την Ζιλ Βιθέντε, με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ούγκο Βιάνα ξαναχτύπησε στο 81ο λεπτό με τον Λουίς να "σφραγίζει" την νίκη για την Μπράγκα με γκολ στο 83ο λεπτό.
Η Μπράγκα έφτασε στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και παραμένει στην 3η θέση που δίνει εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ με την Πάσος Φερέιρα, που την καταδιώκει, να έχει τέσσερις πόντους λιγότερους αλλά με ματς λιγότερο. Όσο για την Ζιλ Βιθέντε, έχασε για 3η σερί αγωνιστική και μπαίνει σε μπελάδες.