ΓΑΛΛΙΑ | Μεγάλο διπλό της Σολέ κόντρα στην Στρασμπούργκ

Την έκπληξη της 23ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος έκανε η Σολέ, η οποία υποχρέωσε την Στρασμπούργκ στην έβδομη ήττα της μιας και επικράτησε με 65-71.

Η Στρασμπούργκ ήταν το φαβορί της αναμέτρησης αλλά μέσα στο παρκέ δεν το απέδειξε. Οι γηπεδούχοι για 30 λεπτά είχαν τον έλεγχο του ματς διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα των τριών πόντων (48-45) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η Σολέ έκανε αντεπίθεση διαρκείας και κατάφερε να πάρει το σπουδαίας σημασίας διπλό με 65-71. Κορυφαίος

για τους νικητές ήταν ο Ρούντι Τζόμπι με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μάρκους Γκόρι και ο Ει Τζέι Σλότερ που σημείωσαν από 15 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα του Βενσάν Κολέ ξεχώρισε ο Ρικάρντο Γκριρ με 14 πόντους.