Πέρασε και από Καλαμαριά

22:30 29/10/2011 - Πηγή: AEK365

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη (πρώτη εκτός έδρας) για τον ΕΘνικό Αλεξανδρούπολης, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Καλαμαριάς, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα στην τρίτη σερί ήττα του.
Πέρσι ο Εθνικός είχε προηγηθεί με 0-2 σετ, αλλά ο Απόλλωνας είχε πετύχει την ολική ανατροπή κι η αλήθεια είναι πως όταν οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 20-24 του γ' σετ σε 23-24 πολλοί θυμήθηκαν το περσινό ματς, αλλά η επίθεση του Κόβατς έδωσε τέλος στην αγωνία...
Στο πρώτο σετ

οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το 20-20 που έγινε 21-24 με την Καλαμαριά να λυγίζει στο καθοριστικό σημείο και στο β' σετ να αναλαμβάνει δράση ο Πέπε Γκονζάλες.
Ο Αργεντινός με επίθεση έκανε το 12-15 και πήγε στη γραμμή του σερβίς απ' όπου έφυγε όταν το σκορ είχε γίνει 12-21...
Στο τρίτο σετ ο Εθνικός είχε πάλι διαφορά από την αρχή (4-8), την οποία συντηρούσε μέχρι το φινάλε, αλλά και πάλι δεν έλειψαν τα καρδιοχτύπια όπως περιγράψαμε παραπάνω, όμως οι Θρακιώτες κατάφεραν να πανηγυρίσουν την εκτός έδρας νίκη, η οποία είναι η πρώτη από τη στιγμή που επέστρεψαν στη Volleyleague.

Τα σετ: 21-25, 15-25, 23-25

Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας 1, Παπαδημητρίου 11 (10/12 επ., 1 άσο, 54% υπ. - 54% άριστες), Μπόγιοβιτς 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Στίγγας 3 (3/6 επ.), Τζελάτη 15 (13/27 επ., 2 άσοι), Ουσίλιανιν 4 (4/12 επ., 56% υπ. - 22% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 53% υπ. - 40% άριστες / Δημητριάδης 1, Ίλιτς, Μαυροβουνιώτης 1

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 11 (9/12 επ., 2 άσοι, 29% υπ. - 07% άριστες), Κόβατς 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Γκονζάλες 18 (11/22 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (7/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Κιρόζ -λ (50% υπ. - 27% άριστες).