22:01 6/11/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-4ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤΡΑ ΓΚ.-ΣΕΛΤΙΚ: 1-1
Γήπεδο: Μαριν Αναστάσοβιτς

Την ευκαιρία να περάσει από σήμερα έχασε η Σέλτικ που έμεινε στο 1-1 με την Άστρα.

Στο 17ο λεπτό, ο Λουνγκ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του όπως έκανε και ο Γκόρντον σε προσπάθεια του Γιαχάγια στο 27'. Τελικά στο 32ο λεπτό, ο Σέλτικ πήρε κεφάλι στο σκορ, χάρη σε γκολ

του Γιόχανσεν, ενώ στο 45+1' ο Λουνγκ ε'ιπε όχι σε κεφαλιά του Μουλγκριού.

Στο 47ο λεπτό ο Σκέποβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, ενώ στο 49' ο Μπουντέσκου αστόχησε από ιδανική θέση. Τελικά στο 79ο λεπτό η Άστρα έφερε στα ίσα το σκορ με όμορφο γκολ του Αμορίμ ενώ στο 83' ο Λουνγκ είπε όχι σε προσπάθεια του Γκρίφιθς. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λάμπαν της Άστρα.

ΑΣΤΡΑ: Λουνγκ, Μπεν Γιουσέφ, Μοράις, Ορος, Πλιάτσικας, Ζοαζίνιο (46' Αμορίμ), Γιαχάγια (81' Σέτο), Ενάτσε, Λάμπαν, Μπουντέσκου (62' Φλορέσκου), Μπουκαρί.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Ισαγίρε, Φαν Ντάικ, Ντινάιερ, Μουλγκριού, Βακασό (80' Μάθιους), Λούστιγκ, Γιόχανσεν, Μπράουν, ΜακΓκρέγκορ, Σκέποβιτς (72' Γκρίφιθς).

ΝΤΙΝΑΜΟ Ζ.-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 1-5
Γήπεδο: Μαξιμίρ

Η Σάλτσμπουργκ κέρδισε με 5-1 την Ντιναμό μέσα στο Ζάγκρεμπ και κλείδωσε την πρόκριση.

Στο 9ο λεπτό το σουτ του Καμπλ κόντραρε και πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 40' η Σάλτσμπουργκ πήρε κεφάλι στο σκορ. Σκόρερ ο Σοριάνο με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 59' ο Καμπλ έκανε το 2-ο, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Ενρίκες με όμορφη ενέργεια μείωσε σε 2-1. Οι Αυστριακοί όμως έκαναν το 3-1 στο 64ο λεπτό με τον Σοριάνο και στο 72' ο Μπρύνοέγραψε το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Σοριάνο.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Εδουάρδο, Ιμπάνιεθ, Σιμούνοβιτς, Πίντο, Ταραβέλ, Αντέμι, Άντολιτς (69' Αντριγιάσεβιτς), Μπρόζοβιτς, Σουντανί, Ενρίκες, Τσοπ (60' Φερνάντες)

ΣΑΛΤΖΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάστσι, Άνκερσεν, Ούλμερ, Χιντερέγκερ (87' Σίμερ), Ραμάλιο, Κεϊτά (77' Λάιμερ), Ιλσάνκερ, Λάιτγκεμπ, Καμπλ, Σάμπιτζερ (31' Μπρούνο), Σοριάνο