Πέρασαν τα φαβορί

22:57 3/6/2013 - Πηγή: AEK365

Μαρία Σαράποβα και Γέλενα Γιάνκοβιτς επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Ρολάν Γκαρός, όπου και θα τεθούν αντιμέτωπες.
Η Ρωσίδα άρχισε κάπως μουδιασμένα απέναντι στην Αμερικανίδα Σλόαν Στίβενς. Αφού όμως πήρε το πρώτο σετ με 6-4 έθεσε τις βάσεις για τη νίκη της. Η 20χρονη από τη Φλόριδα προσπάθησε ν' αντισταθεί και είναι η αλήθεια ότι έβαλε προβλήματα στη Ρωσίδα. Μέτρησε ωστόσο η εμπειρία και το Νο2 του κόσμου κατόρθωσε να φτάσει μετά από 52 λεπτά στο 6-3 που της χάρισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Αθλήτρια από τις ΗΠΑ, τη Τζέιμι Χάμπτον, αντιμετώπισε και η Σέρβα, μόνο που καθάρισε πολύ πιο γρήγορα. Χρειάστηκε μόλις 25 λεπτά για το 6-0 του πρώτου σετ και με την ψυχολογία στα ύψη ξεμπέρδεψε με την αντίπαλό της δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.