00:16 21/3/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΒΑΣΙΛΕΙΑ: 1-2 (0-0)
Γήπεδο: Red Bull Arena

Τι κι αν έμεινε με 10 παίκτες από το 9', τι κι αν έχανε ως το 50', η Βασιλεία πήρε τη νίκη με 2-1 μέσα στην έδρα της Σάλτσμπουργκ και θα βρεθεί στα προημιτελικά του θεσμού.

Στο 3' και στο 4' τα σουτ των Άλαν και Μανέ πέρασαν λίγο άουτ, ενώ στο 9' η Βασιλεία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σουτσί με απ'

ευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 11ο λεπτό ο Μανέ έβγαλε όμορφα για τον Καμπλ που εξ επαφής έχασε την ισορροπία του και δεν τελείωσε τη φάση, αλλά στο 22' ο Καμπλ έβγαλε τη σέντρα και ο Σοριάνο με όμορφο σουτ έκανε το 1-0 για την Σάλτσμπουργκ. Στο 24ο λεπτό ο Σομέρ έδιωξε δύσκολα το σουτ του Κλάιν, ενώ ο κίπερ της Βασιλείας πραγματοποίησε μια περίεργη απόκρουση στο 29' σε σουτ του Μανέ. Το ματς διακόπηκε στο 30' και ξεκίνησε ξανά μετά από 13 λεπτά, ενώ στο 34' το σουτ του Σοριάνο πέρασε λίγο άουτ.

Στο 47ο λεπτό οι Μανέ και Καμπλ έκρυψαν την μπάλα, αλλά τελικά ο Σοριάνο αστόχησε από καλή θέση, αλλά στο 50' ήρθε η ψυχρολουσία για τη Σάλτσμπουργκ. Ο Φράι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Στρέλερ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η Σάλτσμπουργκ βγήκε μπροστά και στο 60' ήρθε το απόλυτο σοκ για τους Αυστριακούς. Ο Φράι εκτέλεσε νέο κόρνερ ο Αζέτι γύρισε με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Σάουρ με νέα κεφαλιά από κοντά, έκανε το 2-1. Στο 63ο λεπτό ο Στρέλερ αστόχησε από ιδανική θέση , ενώ στο 70' ο Σομέρ είπε όχι σε σουτ του Σοριάνο. Στο 80ο λεπτό ο Σομέρ απέκρουσε το σουτ του Άλαν, ο οποίος στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάστσι, Κλάιν, Ρόντνεϊ, Ραμάλιο, Μανέ, Ιλσάνκερ (72' Ζουλί), Σβέντο (83΄Μεϊλίνγκερ), Λάιτγκεμπ, Καμπλ, Σοριάνο (78' Μπερίσα), Άλαν.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Σομέρ, Π.Ντεγκέν, Αζέτι (88' Εμπολό), Σουτσί, Σάουρο, Ντ.Ντεγκέν (44' Αλίγι), Στόκερ, Φράι, Ελνενί, Στρέλερ, Σιό (57' Τζάκα).