Πάλεψε σαν θηρίο, αλλά λύγισε η Βασίλισσα

19:06 7/10/2014 - Πηγή: AEK365

Δεν μπόρεσε να κάνει τελικά την μεγάλη υπέρβαση η ΑΕΚ στο «Παλέ». Βασιζόμενη στους «τρεις χρυσούς 90ρηδες της», τον Παπαντωνίου, τον Σαρικόπουλο και τον Κασελάκη το πάλεψε γερά, δεν μάσησε από την αντίπαλη έδρα αλλά λύγισε, στο τελευταίο 5λεπτο, εξαιτίας των απουσιών της και της έλλειψης ρυθμού.

Ο Άρης ξεκίνησε με καλή άμυνα κ τρέξιμο στο πρώτο 5λεπτο. Δημιούργησε γρήγορα μεγάλη διαφορά που έφτασε στους 12 πόντους (15-3). Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ

ξεπέρασε το αρχικό «τρακ», και χάρη στους Κασελάκη, Σαρικόπουλο και Κάιλς, ισορρόπησε το παιχνίδι μ'ένα σερί 7-0. Ο Βεζένκοφ, ωστόσο, ήταν ασταμάτητος και το τέλος της α' περιόδου βρήκε την ΑΕΚ στο -9 (20-11).

Για ένα ακόμη 3λεπτο ο Άρης είχε τον ρυθμό και τις λύσεις κι έτσι άνοιξε κι άλλο τη διαφορά (24-12). Ωστόσο, το τάιμ άουτ του Ζιάγκου μάλλον αφύπνισε τους παίκτες που με ένα επιμέρους 9-3, χάρη σε κρεσέντο του Σαρικόπουλου (πέτυχε 6 σερί πόντους) και με συμπαραστάτη τον Κασελάκη μειώσαν τη διαφορά. Ο Άρης, χάρη στην εντυπωσιακή ευστοχία του, 1 λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, έφερε το σκορ στο +11 (33-22). Αλλά κάπου εκεί, με σταθερό συμπαρατάτη τον Κασελάκη, πήρε την ομάδα στις πλάτες του ο Παπαντωνίου με ένα τρίποντο και με ένα έμμεσο τρίποντο. Το σερί έφτασε το 8-0 κι ο Άρης απάντησε στην εκπνοή. Τέλος ημιχρόνου: 35-31.

Η 3η περίοδος κύλησε παράξενα. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με τρίποντο του Σάκοτα στο 22 (40-41), αλλά έκτοτε ο Άρης, πετυχαίνοντας ένα σερί 8-0, πήρε οριστικά κεφάλι στο σκορ. Χάρη στον Παπαντωνίου, με τη λήξη της περιόδου, η διαφορά έπεσε πάλι στους 4 (52-48).

Κυνηγώντας το σκορ, η ΑΕΚ ξαναέφερε τη διαφορά στους 4 πόντους στο 34' (59-55) με καλάθια των Σάκοτα, Σαρικόπουλου και Παπαντωνίου. Από εκεί και πέρα, η ομάδα υπέστη ένα μπλακ άουτ με συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και είναι χαρακτηριστικό πως στα υπόλοιπα 6 λεπτά πέτυχε μόλις 2 πόντους έναντι 8 του Άρη. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Σάκοτα, που δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, μείωσε στους 4, ωστόσο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το ματς στις τελευταίες επιθέσεις. Τελικό σκορ 63-57.

Διαιτητές: Καρακατσούνης - Πουρσανίδης Γ. - Τζαφλέρης

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-31, 52-48, 63-57.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος, Σύμτσακ, Γκίκας, Ριντ 17 (3), Τόμας 9 (1), Χαρίσης 1, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 22 (5 τριπ., 10 ριμπ.), Νέιμικ 7.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 17 (1), Κάιλς 3, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 8 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Πολυτάρχου 1, Παπαδιονυσίου, Γκούντριτζ, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 12 (13ριμπ.).