Στην 3η θέση ανέβηκε και πάλι η Σεντ Ετιέν που επικράτησε με 1-0 της Μπαστιά.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Ρίκι Φαν Βολφσβίνκελ στο 58ο λεπτό.

Μπορντό-Λοριάν: 3-2
(Καζρί 43', Ντιαμπατέ 64', 6'-Ζανό 31', Λε Γκοφ 50')

Τεράστια νίκη με 3-2 πήρε η Μπορντό κόντρα στην Μπαστιά κι έπιασε τετράδα.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Ζανό, αλλά στο 43' η Μπορντό ισοφάρισε με τον Καζρί. Στο 50ο λεπτό η Λοριάν πήρε εκ

νέου κεφάλι στο σκορ με τον Λε Γκοφ αλλά ο Ντιαμπατέ με δύο γκολ στο 64' και στο 66', χάρισε τη νίκη την Μπορντό.

Καέν-Νις: 2-3
(Ντουαμέλ 39' πεν., Νανγκίς 45'-Αμαβί 32', Μποτέκ 64' πεν., Πλέα 74')

Τεράστιο διπλό με επική ανατροπή για τη Νις με 3-2 μέσα στην έδρα της Καέν.

Η Νις έκανε το 1-0 στο 32ο λεπτό με τον Αμαβί, Αλλά ο Ντουαμέλ με πέναλτι στο 39' έφερε στα ίσα το σκορ και στ 45' ο Νανγκίς έδωσε προβάδισμα στην Καέν. Η Νις ισοφάρισε στο 64ο λεπτό με το πέναλτι του Μποτέκ και στο 74' ο Πλέα έκανε το 3-2 για τους φιλοξενημένους.

Ρεν-Μονπελιέ: 0-4
(Μαρτέν 23', Σανσόν 55', Μπάριος 60', Μονιέ 90+2')

Μεγάλο διπλό με 3-0 για τη Μονπελιέ μέσα στην έδρα της Ρεν.

Η Μονπελιέ προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Μαρτέν, ενώ στο 55' ο Σανσόν έκανε το 2-0 και στο 60' ο Μπάριος το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 90+2' ο Μονιέ.

Παρί Σεν Ζερμέν-Ναντ 2-1
(34', 48' Ιμπραΐμοβιτς/ 8' Μπεντόγια)

Η Παρί Σεν Ζερμέν ζορίστηκε μέχρι να επιστρέψει στις νίκες καθώς κέρδισε 2-1 τη Ναντ με ανατροπή χάρη στον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό όταν σε προσπάθεια του Μπαμού, ο Τιάγκο Σίλβα έκανε αποτελεσματικό τάκλιν αλλά η μπάλα έφτασε στον Αλεχάντρο Μπεντόγια ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο "παράθυρο" του Σιρίγκου για το 0-1.
Οι πρωταθλητές Γαλλίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν την ανάπαυλα με σκόρερ, ποιον άλλο;, τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Λούκας Μόουρα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Σουηδός με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 34ο λεπτό.
Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Ιμπραΐμοβιτς με φανταστική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1, αποτέλεσμα που η Παρί κράτησε μέχρι το τέλος. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας έφτασε, με αυτά τα δυο γκολ, τα 1000 τέρματα στη Ligue 1 ενώ ο Ιμπραΐμοβιτς συμπλήρωσε 700 παιχνίδια στη καριέρα του.