Μουντιάλ U-20: Στους «4» η Βραζιλία (VIDEO)

10:50 15/8/2011 - Πηγή: AEK365
Στο "Ερνάν Ραμίρες Βιγέγας" της Κολομβίας η Βραζιλία επικράτησε με 4-2 σςτα πέναλτι της Ισπανίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-20. Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα στις, κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες του τουρνουά, η Βραζιλία προηγήθηκε με τον Γουίλιαν στο 35ο λεπτό για να ισοφαρίσει η Ισπανία με τον Ροδρίγο στο 57ο λεπτό. Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Εκεί στο 100ο λεπτό, ο Ντουντού έκανε το 2-1 για την Βραζιλία ωστόσο οι πανηγυρισμοί του ίδιου και των συμπαικτών του κράτησαν μόλις δυο λεπτά καθώς ο Βάσκεθ
ισοφάρισε σε 2-2 στο 102ο λεπτό. Στα υπόλοιπα 18 λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους από την άσπρη βούλα Με τον Βάσκεθ να αστοχεί και τον Ντουντού να βρίσκει στόχο η Βραζιλία προκρίθηκε επικρατώντας με 4-2. Πλέον η ομάδα του Νέι Φράνκο θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το Μεξικό. Το αήττητο της Νιγηρίας στην εφετινή διοργάνωση κατάφερε να "σπάσει" η Γαλλία επικρατώντας με 3-2 στην παράταση και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ U-20 για πρώτη φορά στην ιστορία της. Στην κανονική διάρκεια ο Λακαζέτ έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους στο 50ο λεπτό και την στιγμή που αυτός και οι συμπαίκτες του ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν την πρόκριση, ο Ετζίκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε για την Νιγηρία με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά στο έξτρα μισάωρο και προηγήθηκαν με 3-1 μέσα σε δυο λεπτά χάρη σε τέρματα των Φοφανά (102') και Λακαζέτ (104'). Το μόνο που κατάφερε η Νιγηρία ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 με τον Ετζίκε να πετυχαίνει και το δεύτερο γκολ στο 111ο λεπτό. Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία στον άλλο ημιτελικό. Γαλλία-Νιγηρία 3-2 στην παράταση (1-1 κ.α.) (Λακαζέτ 50', 104', Φοφανά 102'-Ετζίκε 90+3', 111') Βραζιλία-Ισπανία 4-2 στα πέναλτι (1-1 κ.α., 2-2 παράταση) (Γουίλιαν 35', Ντουντού 100'-Ροδρίγο 57', Βάσκεθ 102') Τα πέναλτι: Άματ 0-0 Κασιμίρο 1-0 Ρομπέρτο 1-1 Ντανίλο 2-1 Μπάρτα 2-2 Ενρίκε 3-2 Βάσκεθ 3-2 Ντουντού 4-2