Μουντιάλ U-20: Πρόκριση από τα 11 βήματα

10:35 10/8/2011 - Πηγή: AEK365
Χάρη στα πέναλτι, Κολομβία, Αργεντινή, Μεξικό και Πορτογαλία προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-20 που διεξάγεται στην Κολομβία. Οι οικοδεσπότες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέιμς Ροντρίγκες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πήραν την νίκη και την πρόκριση κόντρα στην Κόστα Ρίκα με 3-2. Η Κολομβία προηγήθηκε με τον Μουριέλ στο 56ο λεπτό αλλά η Κόστα Ρίκα αντεπιτέθηκε και πήρε εκείνη το προβάδισμα χάρη σε γκολ των Ρουίς (63') και Εσκόε (65'). Ο Φράνκο στο 79ο λεπτό ισοφάρισε για την Κολομβία με την εύστοχη εκτέλεση
πέναλτι του Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις να ολοκληρώνει την ανατροπή. Τρία γκολ, όλα από το σημείο του πέναλτι σημειώθηκαν στην αναμέτρηση της Αργεντινής με την Αίγυπτο. Οι Αργεντινοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Ερίκ Λαμέλα της Ρόμα στο 42ο και 64ο λεπτό πριν μειώσει η Αίγυπτος με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, και αυτή με πέναλτι στο 72ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Η Πορτογαλία με τον Νέλσον Ολιβέιρα να είναι ψύχραιμος από τα 11 βήματα στο 7ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Γουατεμάλας και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η μοναδική αναμέτρηση που κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι μετά από 120 λεπτά ήταν αυτή ανάμεσα στο Μεξικό και το Καμερούν. Στην κανονική διάρκεια και στην παράταση οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με το Καμερούν να προηγείται στο 79ο λεπτό με τον Οχάντζα αλλά να μην καταφέρνει να διατηρήσει το προβάδισμα ούτε πέντε λεπτά καθώς στο 81ο λεπτό ο Οράντια ισοφάρισε για τους Μεξικανούς. Στην διαδικασία των πέναλτι, οι Καμερουνέζοι δεν ευστόχησαν σε κανένα από τα τρία πέναλτι που εκτέλεσαν με το Μεξικό αντιθέτως να ευστοχεί και στα τρία και να παίρνει την πρόκριση. Έτσι λοιπόν τα δυο πρώτα ζευγάρια των προημιτελικών του Μουντιάλ U-20 είναι Μεξικό-Κολομβία Αργεντινή-Πορτογαλία