Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

08:55 10/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Κάκιστη εμφάνιση για τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Από τα τρία γκολ, στο ένα (το δεύτερο δηλαδή της Ανόρθωσης δεν φέρει ευθύνη αφού «εκτελέστηκε» από κοντά) δεν φέρει ευθύνη. Το θέμα δεν είναι τα τρία γκολ, μόνο. Το θέμα είναι ότι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και δείχνει και ο ίδιος τρομερά αγχωμένος μέσα στο γήπεδο
σε βαθμό ανησυχητικό για τη συνέχεια. ΚΟΝΤΟΕΣ Κακή εμφάνιση για τον Κοντοέ, που έπαιξε σαν δεξί μπακ για 80 λεπτά και για 10 σαν στόπερ. Φέρει ευθύνη στο δεύτερο και το τρίτο γκολ (ειδικά στο τρίτο λειτουργεί σαν ερασιτέχνης μη πηγαίνοντας πάνω στη μπάλα αφήνοντας τον αντίπαλο να κάνει ότι θέλει). Θέλει πολλή δουλειά ακόμα για να φτάσει σε αγωνιστικά επίπεδα της ΑΕΚ και να κερδίσει φανέλα βασικού. Ο χρόνος είναι μπροστά του. ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ Αγωνίστηκε ένα ημίχρονο και τα πήγε σχετικά καλά. Αμυντικά δεν είχε προβλήματα, ενώ και επιθετικά ανέβηκε κάνοντας τρεις σέντρες, εκ των οποίων οι δύο βρήκαν στόχο. ΔΕΛΛΑΣ Δεν μπορούσε να κάνει και πάρα πολλά. Στην επανάλληψη βρήκε τον εαυτό του και πήρε την ομάδα του πάνω του αμυντικά, όμως έως πότε όλη η ομάδα θα περιμένει από αυτόν (ακόμα και στα φιλικά) να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά; ΚΑΛΑ Πολλά προβλήματα αντιμετώπισε ο Ισπανός με τον προσωπικό του αντίπαλο. Και στα δύο πρώτα γκολ είναι μέσα στη φάση και αδυνατεί να κόψει (ή έστω να παίξει καλύτερη άμυνα) απέναντι στον σκόρερ Αγκέλοφ. Θέλει παιχνίδια ακόμα στα πόδια του ο Κάλα. ΑΓΚΙΡΙΜΠΑ Απογοήτευση. Έδειξε πολλή light παίκτης και είναι δεδομένο ότι ο Χιμένεθ, αν δεν έχει πάρει ήδη την απόφασή του, δεν πρέπει να περιμένει ένα... θαύμα αλλαγής από τον Γκανέζο προκειμένου να τον πείσει ότι μπορεί να παίξει στο επίπεδο της ΑΕΚ. Δεν έκανε μία σωστή ενέργεια στο ένα ημίχρονο που αγωνίστηκε και πως να κάνει αφού δεν πήρε, ούτε έκλεψε μία φορά μπάλα. Αμυντικό χαφ που δεν κλέβει μπάλες, δεν είναι αμυντικό χαφ. ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ Σίγουρα καλύτερη εμφάνιση από τον Αγκιριμπά με τον οποίο αγωνίστηκε σαν αμυντικά χαφ. Έδειξε μεγαλύτερη διάθεση, είχε καλύτερα τρεξίματα, εμφάνισε μεγαλύτερο ζήλο να δείξει πράγματα. Έχει δουλειά, εννοείται ακόμα μπροστά του, όμως είναι σε θέση να κάνει το όνειρό του πράξη. ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ Μέσα στη γενική κάκιστη εικόνα της ΑΕΚ ο Λεονάρντο ξεχώρισε! «Έφαγε» πολλή ξύλο από τον αντίπαλο δεξιό μπακ που τον είχε στην πλευρά του και τούτο τον... βοήθησε να μη χαλάρωσε καθόλου στο διάστημα που αγωνίστηκε. Έπαιξε τόσο σαν αριστερό όσο και σαν δεξί εξτρέμ στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει (στο 2-0) αν είχε καλύτερη αντίλληψη του χώρου σε ένα τετ α τετ που βγήκε, όμως τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας. ΣΙΑΛΜΑΣ Και αυτός έδειξε ζήλο προκειμένου να πάρει ατομικές επιθέσεις πάνω του. Δεν υπήρξε γενικό ομαδικό πνεύμα στην ομάδα σε αυτό το παιχνίδι και ο Σιαλμάς προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες. Οι αντίπαλοι αμυντικοί όμως τον έκοβαν σχετικά εύκολα. Έπαιξε σαν δεξί εξτρέμ άλλαζε όμως συνεχώς θέσεις βγαίνοντας και σαν φορ. ΧΟΣΕ ΚΑΡΛΟΣ Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε λίγο τα πάνω του. Έβα