20:09 18/5/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ ΠΛΕΙ ΟΦ-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ-Δόξα Κ.: 6-1
(Μυτίδης 1', 40', Πιντάδο 58', 87', Παύλου 72', Τομάς 81'-Λεάντρο 85' πεν.)

Άνετη εξάρα πέτυχε η ΑΕΚ, που επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-1 της Δόξας, με πρωταγωνιστή τον Γκόρκα Πιντάδο. Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε δύο τέρματα στην τελευταία του εμφάνιση με την ομάδα της Λάρνακας, και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο της ΑΕΚ.

Ο Πιντάδο μπήκε στο αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε στο 58' και στο 87'.
Δύο γκολ σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο ο Νέστορας Μυτίδης στο 3' και στο 40', ενώ από ένα τέρματα πέτυχαν οι Παύλου στο 72' και Τομάς στο 82'. Για την ομάδα της Κατωκοπιάς πέτυχε το γκολ της τιμής ο Λεάντρο.

Άρης Λ.-Νέα Σαλαμίνα: 1-2
(Πιτακάς 89'-Καλογέρης 43', Αντωνίου 90')

Η Νέα Σαλαμίνα με γκολ του Αντωνίου στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη και σφράγισε την πρωτιά του β' ομίλου. Η ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου προηγήθηκε με γκολ του Αλέξανδρου Καλογέρη στο 42', ωστόσο ο Πιττάκας ισοφάρισε στο 90' για την λεμεσιανή ομάδα. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Αντωνίου ένα λεπτό αργότερα, μετά από μπαλιά του Μενγκόλο.

Εθνικός Α.-ΑΕΚ Κουκλία: 5-0
(Μπαρμπούδης 26', 61', 64', Πογιατζής 54', Μπούργκιτς 90+1')

Στο Δασάκι, ο Εθνικός επικράτησε με σκορ 5-0 της ΑΕΚ Κουκλιών. Ρόλο σκόρερ ανέλαβε ο Νίκος Μπαρμπούδης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ με γκολ στο 26', 60' και 64'. Ένα γκολ πέτυχαν ο Πογιατζής στο 54' και ο Μπούργκιτς στο 90'.

Ανόρθωση-Απόλλων Λ.: 2-2
(Γκριγκαλασβίλι 32', 45+1'- Μεριέμ 14' πεν., Χάμπερ 90+1')

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Ανόρθωση και Απόλλωνας στον τελευταίο αγώνα της ποδοσφαιρικής σεζόν. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 2-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάμπερ, μετά από μπαλιά του Ρομπέρ.
Η Ανόρθωση βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη μέχρι το φινάλε αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα με δύο τέρματα του Σότα Γκριγκαλασβίλι στο 31' και στο 45+1'. Ο Απόλλωνας είχε προηγηθεί στο 15' ο Μεριέμ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι.