21:37 2/4/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τβέντε-Ντεν Χάαγκ: 1-1
(Γκουτιέρες 10'-Κράμερ 83')

Από διεκδικήτρια του τίτλου, η Τβέντε φαίνεται πως θα χάσει ακόμη και τη θέση που οδηγεί απ' ευθείας στο Europa, μετά από την ισοπαλία 1-1 με την Ντεν Χαάγκ.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Γκουτιέρες, αλλά

στο 64' αποβλήθηκε ο Μπένγκτσον και στο 83' ο Κράμερ έκανε το 1-1. Στο 90' αποβλήθηκε και ο Καϊστάνιος της Τβέντε.

Ουτρέχτη-Καμπούρ: 1-0
(Μουλενγκά 56')

Αγώνα δρόμου για τα πλέι οφ του Europa κάνει η Ουτρέχτη που κέρδισε με 1-0 την Καμπούρ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μουλενγκά στο 56ο λεπτό ενώ στο 67' αποβλήθηκε ο Μπάικερ της Καμπούρ.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς-Μπρέντα: 2-1
(Αντόνια 25', Ντροστ 84' αυτ.-Μπούις 38')

Τεράστια βαθμολογική ανάσα πήρε η Γκόου Αχέντ Ιγκλς που επικράτησε της Μπρέντα με 2-1.

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Αντόνια, ενώ στο 38' ο Μπούις έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη σε αυτογκόλ του Ντροστ στο 84ο λεπτό.

Χέρακλες-Φέγενορντ: 1-2
(Μπελ Χασανί 14'-Τε Βρεντε 31', Βιλένα 41')

Κουνά σεντόνι η Φέγενορντ που κέρδισε με 2-1 τη Χέρακλες και δείχνει να κλειδώνει τη 2η θέση.

Ο Μπελ Χασανί έκανε το 1-0 για τη Χέρακλες στο 14ο λεπτό αλλά στο 31' ο Τε Βρέντε έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 41ο λεπτό η Φέγενορντ πήρε κεφάλι σο σκορ με τον Βιλένα ενώ στο 87' η Χέρακλες έχασε με κόκκινη τον Σζιόμερ

Βααλβάικ-Άγιαξ: 0-2
(Φέλτμαν 14', Κλάασεν 27')

Αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκεται ο Άγιαξ, που επικράτησε με 2-0 τα Βααλβάικ και δεν το χάνει ούτε με θαύμα. Σε δύσκολη θέση η Βααλβάικ.

Στο 14ο λεπτό ο Άγιαξ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φέλτμαν, ενώ στο 27' ο Κλάασεν έκανε το 2-0.