Μεγάλο «διπλό» ο Φοίβος

23:49 12/11/2014 - Πηγή: AEK365

Μεγάλο «διπλό» με 25-23 πήρε ο Φοίβος Συκεών στην έδρα του Ποσειδώνα Λουτρακίου, ανεβαίνοντας ακόμα πιο πολύ στην βαθμολογία. Η ομάδα των Συκεών, παρόλο που κατέβηκε με δώδεκα παίκτες και μοναδικό τερματοφύλακα τον Γιώργο Κότσιφα είχε πολύ καλή παρουσία και περιόρισε τα ατού των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Βασίλη Σκανδάκη ανέτρεψε διαφορά 4 γκολ (9-5) στο 17' και προηγήθηκε -με σερί 5-0- με 10-9, κρατώντας για 11 λεπτά χωρίς γκολ τον

Ποσειδώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 11-11.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (17-16) μέχρι το 45ο λεπτό, όμως και πάλι ο Φοίβος με ένα ξέσπασμα και σερί 5-0 προηγήθηκε 21-17 στο 52'. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν την νίκη.

«Αποφασισμένοι οι παίκτες μου»
«Ήταν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Ίσως είναι η πρώτη φορά που ξεπεράσαμε τα προβλήματα μας. Τα παιδιά ήταν υπέρ του δέοντος συγκεντρωμένα και αποφασισμένα. Και πάλι δείξαμε καλό αμυντικό πρόσωπο, αλλά αυτή τη φορά δείξαμε μεγάλη ωριμότητα επιθετικά στο οργανωμένο παιχνίδι και εκμεταλλευτήκαμε την καλή μας αμυντική λειτουργία», τόνισε ο τεχνικός του Φοίβου, Βασίλης Σκανδάλης.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 23-25
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-4, 9-6, 9-8, 11-11 (ημχ), 13-14, 15-16, 17-16, 17-20, 19-22, 23-25
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 3, Πέρρος 5, Μανιουδάκης, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Οικονόμου, Βούτκοβιτς 5, Μπάρμπας, Τρουμπέτας 1, Μελετάκος 6, Βασιλειάδης Κ. 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 2.
ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Καβουσανάκης 6, Μπαλαμός 3, Σεϊρεκίδης, Αποστολίδης 3, Μέτσης 5, Βότσης 2, Σαουλίδης 3, Ναουμίδης 3, Χατζηβακαλέλης, Κοπαΐδης, Τσαμεσίδης.
Δίλεπτα: 1-4. Πέναλτι: 4/4 - 2/2