Μαύρη μέρα στο Βραχάτι

20:54 28/3/2015 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πάλεψε μέχρι τέλους για να καταφέρει να πάρει βαθμό ή βαθμούς στο Βραχάτι, ώστε να μπει στα πλέι άουτ, ωστόσο δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παμβοχαϊκό. Για καλή της... τύχη, όμως η Λαμία ηττήθηκε από τον Άρη με 3-2 σετ κι έτσι η βαθμολογική τους διαφορά έμεινε στους 6 βαθμούς κι έτσι πλέον

ελπίζει να αγωνιστεί στα πλέι άουτ (εάν η διαφορά μεταξύ 12ης και 11ης ομάδας είναι 7 βαθμοί η 12η ομάδα υποβιβάζεται απ΄ευθείας).

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγώνα και προσπάθησε να κάνει μια καλή εμφάνιση, ωστόσο δεν τα κατάφερε, αφού το πρώτο σετ κατέληξε στα χέρια του Παμβοχαϊκού.
Στη συνέχεια, η ΑΕΚ προσπάθησε να βρεθεί κοντά στο σκορ, αλλά τελικά κατέρρευσε και βρέθηκε με 2-0 σετ πίσω στην πλάτη.
Στο τρίτο σετ βρέθηκε ακόμα και να κρατάει την ισοπαλία σε κρίσιμα σημεία, αλλά και πάλι η κούραση φάνηκε να βγαίνει στο παρκέ,με αποτέλεσμα να έρθει μια ήττα με 3-0 σετ, που στενεύει τα περιθώρια.

Τα σετ: 25-19, 25,29, 29-27.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Δρογκάρης 7π. (1/4, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ζήσης 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ., 62% άριστες), Ρόου 8 (5/12, 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/10, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (15/31, 1 άσσος, 69% υπ., 48% άρ.), Ντουσάρμ 14 (14/28) / Βανδώρος (λ), Γεωργίου.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 6π. (5/11, 1 μπλοκ, 73% υπ., 60% αρ.), Χριστοφίδης 2 (2/8), Δανιάς, Χατζόπουλος 4 (1/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίου 14 (10/28, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 33% αρ.), Ανδρεάδης 18 (15/34, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 63% υπ., 37% αρ.), Σπυρόπουλος, Αν.Μιχαλόπουλος, Γ.Μιχαλόπουλος.