21:55 26/2/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΣΕΒΙΛΛΗ: 2-3 (0-1)

ΓΗΠΕΔΟ: Μπορούσια Παρκ

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς η Σεβίλλη επικράτησε με 3-2 της Γκλάντμπαχ και προκρίθηκε. Οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό όταν ο Μπάκα βγήκε μπροστά από τον Στρανζλ και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Η Γκλάντμπαχ απάντησε στο 18' όταν μετά από εντυπωσιακό συνδυασμό

ο Τσάκα εκτέλεσε και ισοφάρισε. Οκτώ λεπτά μετά η Σεβίλλη ανέκτησε το προβάδισμα με ωραία ενέργεια και σουτ του Βιτόλο. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν και πάλι γρήγορα καθώς στο 30' ο Αζάρ έκανε το 2-2. Στο 61' είχαν δοκάρι με τον Κρούσε σε ένα διάστημα που γενικότερα πίεσαν πολύ και έχασαν ευκαιρίες. Η Γκλάντμπαχ έμεινε με δέκα στο 69' όταν αποβλήθηκε ο Τσάκα και τέσσερα λεπτά μετά είχε δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά με τον Αζάρ. Η Σεβίλλη απάντησε στα δοκάρια στο 77' με τον Ιμπόρα. Τελικά στο 79' ο Βιτόλο έκανε το 2-3 όταν πλάσαρε ιδανικά τον Σομέρ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σομέρ, Γιάντσκε (78'Γιόνσον), Στρανζλ, Ντομίνγκεζ (78'Χργκότα), Βεντ, Αζάρ, Κράμερ, Τσάκα, Χέρμαν (73'Τραορέ), Κρούσε, Ράφαελ

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Φιγκέιρας, Καρίσο, Κολότζιετζακ, Τρεμουλινάς (82'Ναβάρο), Βιτόλο, Ιμπόρα, Κρικόβιακ, Βιδάλ, Μπανέγα (65'Εμπιά), Μπάκα (78'Γκαμεϊρό)