20:52 26/2/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΖΕΝΙΤ-ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: 3-0 (1-0)
Γήπεδο: Πετρόφσκι

Πλάκα έκανε η Ζενίτ στην Αϊντχόφεν, καθώς τη νίκησε με 3-0 και πέρασε στη φάση των 16 του Europa League.

Στο πρώτο ημίωρο ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, με τους δύο κίπερ να επεμβαίνουν όπου χρειάζεται. Ωστόσο στο 29ο λεπτό η Ζενίτ κατάφερε να

πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ντάνι έβγαλε όμορφα για τον Ροντόν που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0. Οι Ρώσοι μάλιστα στο 32' και στο 40' έχασαν ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Γκαράι και Χουλκ.

Η Ζενίτ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό ο Χουλκ με τρομερό σουτ έκανε το 2-0. Στο 51' ο Ντάνι αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 61' η Αϊντχόφεν έχασε πέναλτι με τον ντε Γιονγκ. Στο 66ο λεπτό ο Ζοέ είπε όχι σε σουτ του Ροντόν και στο 67' ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 με κοντινή προσπάθεια. Στο 76ο λεπτό ο Ζοέ είπε όχι σε σουτ του Ντάνι,

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιούκοφ, Νέτο, Γκαράι, Σατόφ, Σμολνίκοφ, Σατόφ, Γκαρθία, Βίτσελ (72' Τίμοστσουκ), Ντάνι (81' Ριαζάντσεφ), Χουλκ (85' Μογκιλέβετς), Ροντόν

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζοέ, Ισιμάτ Μιρίν, Μπρουμά, Βίλεμς, Μάχερ, Μπρενέ (69' Ταμάτα), Γουαρδάδο (80' Χέντριξ), Ντεπάι, Ντε Γιονγκ, Νάρσινγκ (63' Λοκάντια)