Μεγάλη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Γκινγκαμπ επί της Νις.

Τα μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γιαταμπαρέ στ 90+4'.

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Μορντό κόντρα στην Εβιάν.

Ο Φομπέρ άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό για την Μπορντό, ενώ στο 74'

ο Μπεριγκό έκανε το 1-1. Τη νίκη στην Μπορντό έδωσε ο Σαίβέ στο 82'.

Μονπελιέ-Αζαξιό: 2-0
(Μονιέ 55', Καμπελά 90+4')

Ανάσα πήρε η Μονπελιέ που επικράτησε με 2-0 της Αζαξιό.

Στο 55ο λεπτό ο Μονιέ έκανε το 1-0 για τη Μονπελιέ και στις καθυστερήσεις ο Καμπελά έγραψε το 2-0.

Βαλενσιέν-Σοσό: 2-2
(Μαζέεντ 51' πεν., 86'-Γκορσιά 54', Μαράνζ 89')

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Βαλενσιέν και Σοσό σε ένα καταπληκτικό ματς.

Στο 51ο λεπτό η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μαζέεντ, αλλά στο 54' ο Γκορσιά έκανε το 1-1. Στο 86' ο Μαζέεντε έκανε το 2-1 για τη Βαλενσιέν και στο 89' ο Μαράνζ έκανε το τελικό 2-2.

Μπαστιά-Σεντ Ετιέν: 0-2
(Μπραντάο 33', Χαρέκ 90' αυτ.)

Τριάδα έπιασε η Σεντ Ετιέν που επικράτησε με 2-0 μέσα στην έδρα της Μπαστιά.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Μπραντάο, ενώ στο 90' ο Χαρέκ με αυτογκόλ έκανε το 2-0.

Μαρσέιγ-Λοριάν 1-0
(82' Ζινιάκ)

Στο "Βελοντρόμ" η Μαρσέιγ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Λοριάν αλλά ο Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ έδωσε την λύση και με το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα οκτώ λεπτά πριν το τέλος χάρισε στην ομάδα του την νίκη με 1-0.
Με τους τρεις βαθμούς που κέρδισε, η Μαρσέιγ είναι πλέον στην 3η θέση συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της, εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, και πλέον στην Μασσαλία ονειρεύονται Τσάμπιονς Λιγκ. Όσο για την Λοριάν, αυτή ήταν η 3η σερί ήττα.