23:44 19/11/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ-ΜΠΑΡΑΖ ΕΥΡΩΠΗΣ-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ

ΣΟΥΗΔΙΑ- ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: 2-3 (0-1)
Γήπεδο: Στάδιο Φιλίας

Η μοίρα τους έφερε αντιπάλους αλλά αναμφίβολα Ιμπραΐμοβιτς και Ρονάλντο άξιζαν και οι δύο μια θέση στο Μουντιάλ. Τελικά ο Πορτογάλος με 4 γκολ συνολικά και 3 απόψε, οδήγησε την ομάδα του σε δύο νίκες (1-0 και 3-2) και την έστειλε εκ τους ασφαλούς

στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Το ματς δεν είχε ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο 15' ο Ίζακσον αναγκάστηκε σε εντυπωσιακή επέμβαση μετά από κεφαλιά του Άλβες, ενώ στο 18΄το σουτ του Όλσον από μακριά, πέρασε μόλις άουτ. Στο 35ο λεπτό ο Περέιρα έκανε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο Ρονάλντο από τα ύψος το πέναλτι έστειλε άουτ την μπάλα, ενώ στο 39' Ρονάλντο έκανε από δεξιά τη σέντρα αλλά ο Αλμέιδα αστόχησε με κεφαλιά προ κενής εστίας. Η πρώτη καλή φάση των Σουηδών στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Κάλστρμ στο 42ο λεπτό το οποίος έπεσε και μπλόκαρε ο Πατρίσιο, ενώ στο 43' το σουτ του Ρονάλντο πέρασε μόλις άουτ. Στο 45' ακριβώς ο Ιμπραΐμοβιτς έπιασε το βολέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ,

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Ίζακσον να σταματά τον Ρονάλντο στο 48' και τον Ιμπραΐμοβιτς να χάνει μοναδική ευκαιρία στο επόμενο λεπτό, αλλά στο 50' ο Ρονάλντο έφυγε λίγο κάτω από το κέντρο μετά από κάθετη πάσα του Μουτίνιο και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Η Σουηδία ανέβασε στροφές και στο 68ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλστρομ, ο Ιμπραΐμοβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο επόμενο λεπτό οι Σουηδοί διαμαρτυρήθηκαν ίσως δίκαια, για πέναλτι που δεν δόθηκε σε ανατροπή του Κάλστρομ, ενώ στο 72' ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε ξανά το όπλο του. Σουηδία είχε κερδίσει φάουλ στη γραμμή της περιοχής και ο Ίμπρα με τρομερό συρτό σουτ έκανε το 2-1. Ωστόσο στο 77' μετά από λάθος στο κέντρο, ο Αλμέιδα έβγαλε όμορφη κάθετη για τον Ρονάλντο που διένυσε κάποια απόσταση και με διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το 2-2. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Σουηδία, δέχτηκε και 3ο γκολ στο 79ο λεπτό και μαντέψτε από ποιον... Ο Μουτίνιο έβγαλε νέα κάθετη μπαλιά στον Ρονάλντο που απέφυγε δεξιά και τον Γιορίς και πλάσαρε από πλάγια για το 3-2. Στο 81' ο Ρονάλντο αστόχησε από ιδανική θέση και δεν μπόρεσε να κάνει το καρέ, ενώ στο 83΄ο Πατρίσιο είπε όχι σε σουτ του Ελμάντερ. Στο 87' και στο 90' ο Ρονάλντο είχε ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίζακσον, Λούστιγκ, Νίλσον, Όλσον, Άντονσον, Ελμ (46' Σβένσον), Λάρσον (90' Γκερντ), Κάλστρομ, Κατσάνικλιτς (82' Ντουρμάζ), Ελμάντερ, Ιμπραΐμοβιτς

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Άλβες, Πέπε, Κοεντράο (52' Αντούνες), Περέιρα (73' Γουίλιαμ Καρβάλιο), Βελόσο Μεϊρέλες, Νάνι, Μουτίνιο, Ρονάλντο, Αλμέιδα (82' Ρικάρντο Κόστα)