23:53 28/1/2014 - Πηγή: AEK365

COPA DEL REY-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΕΣΠΑΝΙΟΛ: 1-0 (1-0)
Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ, καθώς κέρδισε με 1-0 την Εσπανιόλ όπως και στο πρώτο ματς και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Μόλις στο 4ο λεπτό το σουτ του Κριστιάνο έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 8' η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ. Ο Αλόνσο έβγαλε τρομερή μακρινή μπαλιά ο Χεσέ σταμάτησε εξίσου όμορφα και με σουτ νίκησε τον Κασίγια για τα 1-0. Στο 11' ο Ίσκο δεν βρήκε για λίγο την μπάλα μετά

από σέντρα του Ρονάλντο, ενώ στο 17' ο Πορτογάλος είδε τον Κασίγια να του λέει όχι σε όμορο σουτ. Στο 23' και πάλι ο Κασίγια είπε όχι σε τετ α τετ με τν Ρονάλντο, ενώ και στο 33' ο κίπερ της Εσπανιόλ είπε όχι ε σουτ του Ντι Μαρία. Η μοναδική καλή στιγμή της Εσπανιόλ στο πρώτο μέρος ήταν το σουτ του Πίτσι στο 45ο λεπτό, το οποίος πέρασε μόλις άουτ.

Στο 47ο λεπτό το σουτ του Κόρδοβα πέρασε λίγο άουτ και στο 48' ο Κασίγια νίκησε ακόμη μια φορά τον Ρονάλντο. Στ 77ο λεπτό η Εσπανιόλ έχασε τον Βίκτορ Σάντσεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 84' ο Ρονάλντο έστειλε την μπάλα στο εξωτερικό των διχτύων από καλή θέση, η Εσπανιόλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 87' με τον Ραούλ Ροντρίγκεθ.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Κοεντράο (73' Πέπε), Αρμπελόα, Νάτσο, Ράμος, Ιγιαραμένδι, Ντι Μαρία (86' Καζεμίρο), Αλόνσο, Χεσέ, Ίσκο (81' Μοράτα), Ρονάλντο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Ροντρίγκεθ, Μορένο, Σίντνεϊ, Καπντεβίλα, Αμπραχάμ, Σάντσεθ, Τόριε (46' Κόρδοβα), Άλεξ (78' Λόπεθ), Πίτσι (66' Στουάνι), Γκαρθία