Κορυφή με υπογραφή... Παστόρε

20:00 18/4/2015 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1- 32η Αγωνιστική

Δεν μπορούσε να... περιμένει το 90' η Μονακό!

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχε για 87 λεπτά το «τρίποντο» στο... τσεπάκι της κόντρα στη Ρεν, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Αμπιμπού έκανε το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι οι Μονεγάσκοι βρίσκονται στο -6 από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν.

Στα άλλα ματς, Ρεμς και Τουλούζ πήραν βαθιές βαθμολογικές... ανάσες επικρατώντας με 2-1 και 1-0 των Μπαστιά και Λοριάν αντίστοιχα. Στο ντέρμπι των ουραγών η Μετς νίκησε 3-1

τη Λανς και τέλος Γκινγκάμπ και Εβιάν έμειναν στο 1-1.

Μετς-Λανς 3-1
(13' Μαλουντά, 57' πεν. Σαρ, 79' Μαϊγκά-89' Μαντιανί)

Μονακό-Ρεν 1-1
(28' Σίλβα-87' Αμπιμπού)

Νις-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3
(45' Μποντμέρ/ 39', 63' Παστόρε, 69' Καβάνι)
Με πρωταγωνιστή τον Χαβιέ Παστόρε που σκόραρε δυο φορές, η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε 3-1 μέσα στο "Allianz Riviera" τη Νις και επανήλθε στην κορυφή, αφήνοντας πίσω την ήττα από τη Μπαρτσελόνα.
Στο 39ο λεπτό, ο Λούκας Μόουρα βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Παστόρε, ο Αργεντινός δεν ήταν σε θέση οφσάιντ και πλάσαρε εύστοχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1.
Ωστόσο, η Νις κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Μπενράχμα σούταρε από πολύ μακριά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ματιέ Μποντμέρ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.
Η Παρί Σεν Ζερμέν, που αγωνιζόταν χωρίς τον τιμωρημένο Ιμπραΐμοβιτς, πήρε ξανά το προβάδισμα στο 63ο λεπτό και πάλι με σκόρερ τον Παστόρε. Ο Αργεντινός με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε, η μπάλα έφτασε ξανά στον Παστόρε που αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα για το 1-2.
Έξι λεπτά αργότερα, οι πρωταθλητές Γαλλίας κέρδισαν πέναλτι, ο Έντινσον Καβάνι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το τελικό 1-3.
Πλέον, η Παρί Σεν Ζερμέν σκέφτεται τη ρεβάνς στο "Καμπ Νου" αναζητώντας ένα θαύμα.