Κορυφή για Τβέντε και Φούλαμ

22:00 29/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE- 11ος ΟΜΙΛΟΣ- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΝΤΕΝΣΕ- ΦΟΥΛΑΜ: 0-2 Γήπεδο: Τρέ Φορντ Παρκ Τεράστιο διπλό μέσα στη Δανία επί της Οντένσε πήρε η Φούλαμ με 2-0 και μοιράζεται πλέον την κορυφή του ομίλου με την Τβέντε. Πολύ καλό πρώτο μέρος με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και όμορφο ποδόσφαιρο. Η Φούλαμ είχε στο 7ο και 8ο λεπτό δύο πολύ καλά σουτ με τους Κασάμι και Ντέμπσεϊ, τα οποία σταμάτησαν στον Βέσελς, ενώ
στο 8' το σουτ του Ντζεμπά Ντζεμπά πέρασε μόλις άουτ για την Οντένσε. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, αλλά η Φούλαμ ήταν εκείνη που πέτυχε το γκολ στο 35ο λεπτό. Ο Τζόνσον μπήκε από αριστερά, έκοψε στην περιοχή και με δεξί σουτ νίκησε τον Βέσελς και έβαλε τη Φούλαμ μπροστά στο σκορ. Η Οντένσε μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 49' είχε τεράστια ευκαιρία με τον Καντρί, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γιόχανσονσν να αστοχήσει. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και η Φούλαμ κατάφερε να κρατήσει το σημαντικό διπλό, ενώ μάλιστα πέτυχε και 2ο γκολ με τον Τζόνσον στο 87ο λεπτό. Η Οντένσε έμεινε και με 10 παίκτες στο 90', λόγω αποβολής του Τραορέ. ΟΝΤΕΝΣΕ: Βέσελς, Ρουντ, Μ.Κρίστενσεν, Ρεγκίνιουσεν, Μεντί, Αντρέασεν, Γιόχανσον, Τραορέ, Ντζεμπά Ντζεμπά (84' Σκούμπο), Καντρί (79' Γκίγκλασον), Φολ (67' Ουτάκα). ΦΟΥΛΑΜ: Σβάρτζερ, Κέλι, Χάνγκελαντ, Σεντέρος, Μπριγκς, Κασάμι (84' Ορλάντο), Μέρφι (75' Σίντγουελ), Νταφ, Ετούχου, Ντέμπσεϊ, Τζόνσον. ΤΒΕΝΤΕ- ΒΙΣΛΑ: 4-1 Γήπεδο: Ντε Χρολς Φέστε Την πρώτη της νίκη στον όμιλο πέτυχε η Τβέντε με 4-1 κόντρα στη Βίσλα και πλέον πέρασε στην κορυφή όπου και ισοβαθμεί με τη Φούλαμ. Η Βίσλα ξεκίνησε πολύ δυνατά και έχασε στο 7ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Μιχαΐλοφ είπε όχι σε σουτ του Νούνιεζ. Ωστόσο ο γκολκίπερ της Τβέντε δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο 9ο λεπτό, καθώς ο Μπίτον έκανε το 1-0 και πάγωσε το «Ντε Χρολς Φέτσε». Παρόλα αυτά η Τβέντε ισορρόπησε το ματς κι έφτασε στην ισοφάριση στο 32ο λεπτό. Ο Τζον εκτέλεσε το φάουλ και ο Λουκ Ντε Γιονγκ με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έφερε το ματς στα ίσια. Οι Ολλανδοί, έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς πριν από την ανάπαυλα. Και συγκεκριμένα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζον και πάλι σέντραρε από αριστερά και ο Γιάνκο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1. Το 2ο μέρος ξεκίησε για την Τβέντε όπως τελείωσε το πρώτο. Με γκολ του Γιάνκο δηλαδή. Ο επιθετικός των Ολλανδών βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Παρέικο στο 57ο λεπτό και πλάσαρε ιδανικά. Η Τβέντε είχε στο 71ο λεπτό ακόμα μία καλή φάση με τον Μπαϊράμι να εκτελεί το φάουλ και τη μπάλα να περνά μόλις άουτ. Η Τβέντε βρήκε ανοιχτούς χώρους, μιας και η Βίσλα προσπάθησε να απαντήσει και πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 80ο λεπτό με τον Γιάνσεν, ο οποίος είχε μπει στο ματς στο 68'. ΤΒΕΝΤΕ: Μιχαΐλοφ, Βίσγκερχοφ, Ροζάλες, Ντάγκλας, Τιεντάλι, Μπράμα, Λάντζαατ (83' Φερ), Μπαϊράμι, Ντε Γιονγκ, Γιάνκο (68' Γιάνσεν), Τζον (83' Μπεργκουίς). ΒΙΣΛΑ: Παρέικο, Γιάλιενς, Τσάβεζ, Λαμέι, Σομπολέφσκι, Νούνιεζ (85' Μπρουζ), Ντίας, Γίρσακ (68' Βιλκ), Κιρμ, Μπίτον, Ί