ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ- 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 1-1

Γήπεδο: Γεώργιος Καμάρας

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Στο 1-1 κόλλησε ο Παναθηναϊκός μέσα στην έδρα του Απόλλωνα κι έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός

μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε στο 3ο λεπτό την εστία του Απόλλωνα. Ο Πράνιτς κοντρόλαρε υπέροχα κι έπιασε ένα δυνατό σουτ απ' το ύψος της περιοχής, αλλά ο Τζόρβας ήταν σε καλή θέση κι απέκρουσε με γροθιές, ενώ στο 6' ήρθε το γκολ για τους «πράσινους». Ο Καρέλης έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Μπέργκ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με άψογο πλασέ νίκησε τον Τζόρβα. Στο 13' ο Πράνιτς βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα σουτ με το αριστερό έξω απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε έξω απ' το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 39' ο Μπεργκ γύρισε την μπάλα στην περιοχή για τον αμαρκάριστο Αμπεΐντ, αλλά το σουτ που έκανε εκείνος δεν ήταν καλό και δεν ανησύχησε τον Τζόρβα. Στο 43ο λεπτό ο Φαρινόλα βρέθηκε αμαρκάριστος έξω απ' την περιοχή κι έκανε ένα συρτό σουτ, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Κοτσόλη, που είδε την μπάλα να φεύγει έξω απ' το αριστερό του δοκάρι.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 47ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κοτσόλης έκανε τραγική έξοδο και ο Παντελιάδης με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στο 56ο λεπτό η κεφαλιά του Μπεργκ έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 76' ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία. Μετά από σέντρα του Αργυρόπουλου από δεξιά, ο Τσοκάνης έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά ο Κοτσόλης κατάφερε ν' αποκρούσει με υπερένταση. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει άλλο γκολ. Στο 88΄ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Μπεργκ από τον Προβατίδη, αλλά ο Ζαχαριάδης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Λόρι Σάντσες): Τζόρβας, Κανακούδης, Δεληζήσης, Άλβαρεζ, Αργυρόπουλος, Καμαρά (20' Τσοκάνης), Κόρμπος, Διαμαντής (46' Παντελιάδης), Μίνγκας (86' Τσιλιγκίρης), Φαρινόλα, Πετρόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Νάνο Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρινάκης, Μέντες, Πράνιτς, Λαγός, (71' Κλωναρίδης ), Αμπεΐντ (64' Ατζαγκούν), Μπεργκ, Καρέλης