EUROPA LEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΝΤΝΙΠΡΟ: 2-1
Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Την πρωτιά πήρε η Φιορεντίνα, που επικράτησε με 2-1 της Ντνίπρο.

Στο 8ο λεπτό η Ντνίπρο είχε καλή ευκαιρία σε σουτ του Φεντέτσκι, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 13' οι Ουκρανοί πήραν κεφάλι στο σκορ καθώς οι Ροτάν και Κονοπλιάνκα έπαιξαν το ένα-δυο και ο τελευταίος με σουτ έκανε το 1-0. Στο 36ο λεπτό ο Μπόικο είπε

όχι σε σουτ του Κουαδράδο, αλλά στο 42' ο Χοακίν με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 49ο λεπτό ο Νέτο απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Κονοπλιάνκα, όπως έκανε και ο Μπόικο σε σουτ του Φερνάντες στο 61'. Τελικά στο 7ο λεπτό ο Κουαδράδο με όμορφη προσπάθεια έκανε το 2-1 κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ροντρίγκεζ, Ρονκάλια, Σάβιτς, Πασκουάλ, Κουαδράδο (81' Ακουϊλάνι), Φερνάντες (70' Πισάρο), Χοακίν, Βαλέρο, Αμπροσίνι, Μάτος (76' Ίλισιτς).

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μποΐκο, Βλαντ (77' Κάλινιτς), Μάντζιουκ. Φεντέτσκι, Κανκάβα, Κονοπλιάνκα, Σεμπεριάνκο, Γκάμα (63' Κουλάκοφ), Ροτά, Πολιτίγιο (69' Σελέζνιοφ), Ζοζούλια.

ΠΑΝΤΟΥΡΙ-ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ: 0-0
Γήπεδο: Κλουζ Αρίνα

Στο 0-0 έμειναν Παντούρι και Πάσος Φερέιρα και αποχαιρέτησαν μαζί το Europa League.

Στο 16ο λεπτό ο Ντεγκρά απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ερίκο, ενώ στο 23' και στο 25' ο Νικοαρά έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες. Στο 27ο λεπτό η Πάσος Φερέρια έφτασε κοντά στο γκολ, καθώς ο Μπρέεβελντ αστόχησε εξ επαφής.

Στην επανάληψη το ματς ήταν πολύ κακό και χωρίς φάσεις, ενώ στο 89' αποβλήθηκε ο Λεάο της Πάσος.

ΠΑΝΤΟΥΡΙ: Στάνκα, Μομσίλοβιτς, Χρήστου, Μαμέλε, Ερίκο, Πλεάσκα, Περέιρα, Μπρέεβελντ, Ντος Σάντος (58' Μπουλέιτσα), Νικοάρα (83' Κριστέα), Σιουκούρ (71' Παουλίνιο).

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ: Ντεγκρά, Βαλέντε, Ρικάρντο, Λόπες, Τόνι, Λεάο, Σερί (46' Ολιβέιρα), Ανουνισασάο, Ουρτάδο, Μανουέλ Χοσέ (73' Μπεμπέ), Καρλάο (90' Ρομέου).