22:00 20/2/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: 2-0
Γήπεδο: Γιουβέντους Στάντιουμ

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Γιουβέντους επί της Τραμπζονσπόρ και ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Τέβες έξυσε το δοκάρι του Βερκούτρ, ενώ στο 16ο λεπτό οι Ιταλοί πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Οσβάλντο. Στο 29' και στο 30' η Γιουβέντους έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Τέβες, ο οποίος στο 40' αστόχησε από ιδανική θέση.

Στο 51ο λεπτό ο Οσβάλντο δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση, ενώ στο 70' ακυρώθηκε γκολ της Τραμπζονσπόρ. Το ματς έδειχνε πως θα τελείωνε έτσι, αλλά στο 90+3' ο Πογκμπά με όμορφο σουτ από δεξιά έκανε το 2-0.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Ίσλα (67' Βιδάλ), Πογκμπά, Μαρκίζιο (75' Τζιοβίνκο), Πελούζο, Πίρλο, Τέβες, Οσβάλντο (66' Γιορέντε)

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Κίβρακ, Μποσίνγκουα, Γιουμλού, Ντεμίρ, Κέλες, Μπουρτσεάνου (67' Ερντογάν), Αντίν, Ζοκορά, Κόλμαν, Οζέρ (81' Μιερτζεγέφσκι), Γκουράλ (56' Ενρίκε)