22:00 20/2/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΝΤΝΙΠΡΟ-ΤΟΤΕΝΑΜ: 1-0
Γήπεδο: Ντνίπρο Αρένα

Μεγάλη νίκη με 1-0 πέτυχε η Ντνίπρο επί της Τότεναμ και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκροσης.

Στο 23ο λεπτό ο Μπόικο είπε όχι σε σουτ του Παουλίνιο και στο 24' ο Φρίντελ νίκησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον Ματέους. Δύο λεπτά αργότερα ο κίπερ της Τότεναμ απέκρουσε το συρτό σουτ του Ματέους, ενώ στο 36' το σουτ του Τάουνσεντ πέρασε λίγο άουτ.

Στο 41ο λεπτό ο Σολδάδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ντνίπρο, αλλά ο Μπόικο βγήκε και τον πρόλαβε.

Στο 56ο λεπτό ο Παουλίνιο έκανε τρομερή ενέργεια και γύρισε στον Σολδάδο που έχασε τα άχαστο, ενώ στο 64' ακυρώθηκε γκολ του Έρικσεν. Στο 68ο λεπτό ο Σολδάδο έκανε όμορφη κίνηση, αλλά σούταρε άστοχα. Στο 70' ο Φρίντελ είπε όχι σε σουτ του Φερτόνχεν, αλλά στο 79ο λεπτό η Ντνίπρο έκανε το 1-0 με το πέναλτι του Κονοπλιάνκα. Στο 87' το σουτ του Παουλίνιο έξυσε το δοκάρι της Ντνίπρο, ενώ στο 90+1' η κεφαλιά του Ζοζούλια σταμάτησε στο δοκάρι της Τότεναμ

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μπόικο, Φεντέτσκι, Μαζούχ, Σεμπερτζάκο, Στρίνιτς, Ζοζούλια, Κανκάβα, Ροτάν, Κονοπλιάνκα, Τζιουλιάνο (77' Πολίτιλο), Ματέους (89' Κουλκόφ)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Νότον, Ντόσον, Φερτόνχεν, Ρόουζ, Παουλίνιο, Καπουέ, Μπενταλέμπ, Τάουνσεντ (63' Έρικσεν), Σαντλί, Σολδάδο (85' Κέιν).